Dünyayı giydiren Türk markası Colin's

1132

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "Yurtdışında Türk markalarının 2 bin mağazası var" dediği mağazaların 440'ı tek başına giyim markası Colin's'e ait. Eroğlu Holding'in patronu Nurettin Eroğlu, Mısır'da 3 yeni tekstil fabrikası daha inşa ettiklerini, dünyadaki Colin's mağazası sayısını 2-3 bine ulaştıracaklarını açıkladı. Eroğlu, "İplikten, mağazaya zincir oluşturan dünyada en büyük şirket olacağız." dedi.

Türk markalarının yurtdışındaki 2 bin mağazasından 440'ını tek başına Eroğlu Holding'e ait giyim mağazası Colin's oluşturuyor. Mısır'da inşası süren 3 tekstil fabrikası yatırımı, şirketin dünyadaki varlığını katlayarak artıracağına işaret ediyor. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, "Bir fabrikamızın olduğu Mısır'da üç fabrika daha kuruyoruz. 18 ay sonra Mısır'daki en büyük üreticinin iki katı kapasiteye sahip olacağız." dedi.

Nurettin Eroğlu'nun Zaman'a yaptığı açıklamaya göre Temmuz 2011'den itibaren ek vergi konularak tekstil ithalatına getirilen kısıtlama, üretimde yurtiçine dönüşü başlatacak. Türkiye'ye dönüşü sağlayan bir diğer gelişme ise Çin'de 150 dolar olan tekstildeki aylık ücretlerin 450 dolara yükselmesi. Türk tekstil şirketleri, üretimlerinin yüzde 70'ini Çin'de yaptırıyordu. Şimdi bu dönem sona eriyor. Çünkü Çin, emek yoğun üretimden teknoloji ağırlıklı tekstile dönerek 80 milyon kişi olan bu alandaki çalışan sayısını izlediği devlet politikasıyla 40 milyona düşürdü. Nurettin Eroğlu, "Çin, dünyaya ucuzluk sağlıyordu. 8-10 yıldır fiyat artışı olmadı. 2002'de tekstil bugünden 3 kat daha kârlıydı. Artık Çin dünyaya mal veremez. İç talebini karşılayabilir. Önümüzdeki dönemde dünyada tekstil fiyatları artacak." tahmininde bulundu.

170'i Türkiye'de, 440'ı yurtdışında olmak üzere dünyada 610 Colin's mağazası olan Eroğlu'nun, Mısır'daki serbest bölgede 3 bin kişinin çalıştığı bir kumaş fabrikası bulunuyor. Eroğlu, şimdi Mısır'da 3 yeni fabrika daha kuruyor. Halihazırda 5 bini yurtdışında olmak üzere 10 bin olan grubun çalışan sayısı 2012 yılı sonunda 22 bine yükselecek. Rusya'daki 100 Colin's mağazasında 1.500 kişi, Ukrayna'daki 80 mağazada 700 kişi çalışıyor. Eroğlu'nun Mısır'daki kumaş fabrikasında ise 3 bin işçi çalışıyor.

Şirket Mısır serbest bölgesindeki mevcut kumaş fabrikasının yanında önümüzdeki ay faaliyete geçecek denim kumaş, 2012 yılı başında üretime başlayacak iplik fabrikası ve 2012 yılı Haziran ayında hizmete girecek gömleklik kumaş fabrikası kuruyor. İnşası süren 3 fabrika da devreye girdiğinde şirketin bu ülkedeki 3 bin olan işçi sayısı 12 bine yükselecek. Böylece şu anda 6.000 çalışanıyla ülkenin en büyük tekstil üreticisinin iki katı büyüklüğe erişecek. Mısır'daki üretiminin yüzde 70'ini Amerika'ya, yüzde 30'unu İngiltere'ye ihraç eden Eroğlu'nu, bu yatırımı Mısır'da yapmaya iten sebep, ucuz işçilik ücretleri ve düşük enerji maliyeti. 15 dolar vergi dahil Mısır'da bir işçinin bir aylık ücreti 150 dolar. Eroğlu'nun üretim yaptırdığı bir diğer ülke 180 milyon nüfuslu Bangladeş. Bu ülkede aylık ücretler 40-50 dolar arasında. Mısır'da yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini katlayacak olan Eroğlu, tekstilde her yıl yüzde 25 büyümeyi planlıyor. Nurettin Eroğlu, 2002 yılında Colin's ile birleştirdikleri Loft markasını da ayrı bir mağaza zinciri olarak hem Türkiye'de hem de dünyada yaygınlaştırma kararı aldıklarını söyledi. Şu anda Türkiye'den Mısır'a giden en büyük yatırımcı ve Rusya'ya giren en büyük marka Eroğlu Grubu. Nurettin Eroğlu, iplik üretiminden başlayıp son tüketiciye kadar erişen uluslararası tek büyük marka olma yolunda ilerlediklerini kaydetti. Eroğlu, "Kendi markalarımızla dünya şehirlerinde 2-3 bin mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

İnşaat, amiral gemimiz olacak

Eroğlu Grubu'nun patronu Nurettin Eroğlu, 5 yıl içinde inşaatta Türkiye'deki ilk 3 firmadan biri olacaklarını belirterek, "Amiral gemimiz inşaat olacak. Eroğlu Yapı, iki yıl içinde tekstille başa baş hale gelecek." dedi. 4 yıllık inşaat şirketi Eroğlu Yapı özellikle İstanbul'da şehir içindeki arsalarda inşa etmekte olduğu nitelikli konut projeleriyle dikkat çekiyor. Nurettin Eroğlu'nun verdiği bilgiye göre elinde 12 proje bulunan Eroğlu Yapı, bu yıl her ay bir projeyi başlatacak. Eroğlu Yapı, Galatasaray'ın Seyrantepe Stadı'na komşu arsa için grup İngiliz Broadway mimarlık ofisinin çizdiği karma projeyi seçti. Grubun elindeki en büyük inşaat alanı olan Seyrantepe'deki konut, ofis ve AVM'den oluşan proje yaz sonunda satışa çıkacak. Merter'deki eski Vakko fabrikası arsasında ise konut yapılacak. Merter konutları haziran ayı ortasında satışa çıkacak. Şirket, son 5 ayda İstanbul'da Halkalı, Gürpınar, Merter, Florya bölgesinde 1.850 konut yapı ruhsatı aldı. Antalya ve Bursa'da ise AVM inşası sürüyor. Florya'da da 254 homeofis inşa edecek. Eroğlu Yapı 500 bini Seyrantepe olmak üzere 2 milyon metrekare inşaat alanına sahip projeleri yürütüyor.

İBRAHİM BALTA, İSTANBUL, ZAMAN