Türk markaları Rusya pazarında birlikte büyüyecek

374

Rusya ile vizelerin kaldırılmasının ardından Türk markaları Rusya pazarında etkin olmaya başladı. Rusya’da mutfak ve otel ekipmanları pazarında çalışmalarına başlayan Gastroinox tanıtım toplantısı düzenledi. Türkiye’nin ünlü markaları İnoksan, Hisar, Porland, Tac, Güral Porselen, Ores ve diğer markaların distribütörlüğünü alan Gastroinox 2,5 milyar dolarlık Rusya mutfak ve otel ekipmanları pazarında büyümek istiyor.

gastroinox3_hbrs

Otel ve mutfak ekipmanları ile ilgili maksimum tedarik sağlayabileceklerini kaydeden Gastroinox ortaklarından Abdurrahim Güzel, “Stoklu çalışıyoruz. 24 saat servis hizmeti vereceğiz. Bu Rusya açısından çok önemli. Şimdiden beklentilerimizin çok üzerinde iş bağlantıları gerçekleştirdik” dedi.

Otel ve restoran ekipmanlarının bir arada temininin zorluğuna dikkat çeken Güzel, “Türkiye ve Rusya arasında vizeler kalktı. Gümrüklerde artık sorun yok. Ancak Ruslar inisiyatif almayı çok sevmiyor. Mal hazır olmalı ve ödemeler de nakit. Kar payı da yüksek bir pazar” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da uzun süredir farklı iş kollarında çalışmalarını sürdüren ortaklardan Cevat Durmuş, Selim Kurtulmuş ve Mustafa Sarıoğlu da yeni iş alanlarından ümitli. Mutfak ve Otel ekipmanlarında tedarik ve satışın yanı sıra servis hizmeti de vereceklerini kaydeden Sarıoğlu, “Türkiye’de sektörün lider markaları ile çalışıyoruz. Pazar ve altyapı oluşturma çalışmalarımız sürüyor” bilgisini verdi.

gastroinox6_hbrs

Orta ve uzun vadede Rusya’da yatırım da planladıklarını kaydeden Sarıoğlu, “Rusya’ya tek tek markalar yerine toptan girmiş olduk. Burada hem pazarlamada hem de mal tedarikinde önemli bir sinerji oluştu. Sanırım onlarca farklı kalemi bir arada sunabilen tek yabancı markayız.” ifadelerini kullandı.  

gastroinox8_hbrs

Rusya pazarının çok stratejik ve kendine has özellikleri olduğunu belirten Sarıoğlu şu şekilde konuştu: “Doğu ve batı kültürlerinin kesişim alanında. İki tarafın da özelliklerinin yer aldığı Rusya pazarı iki pazara da benzemiyor. Pazarı anlamak için burada araştırma yapmak ve iyi tanımak gerekiyor. Vizelerin de kalkmasını değerlendirerek Türk yatırımcılara Rusya pazarını tavsiye ediyorum.”

Faruk Akkan, Moskova, Cihan