Özyeğin: Günde 4 bin Rus vatandaşına kredi veriyoruz

8

Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurulan Girişim Fabrikası kapılarını müteşebbislere açtı. Toplam 300 metrekare alanda hizmet verecek olan mekânda her sene 8 ila 16 arasındaki yeni firma 12 ay süre ile ağırlanacak. Teorik eğitim alacak müteşebbis adayları, Turkcell'in deneyimleri ile filizlenecek. Ayrıca yatırımcı firmalardan maddi ve manevi yardım alabilecek.

 

Girişim Fabrikası Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Rektör Prof. Dr. Erhan Erkut ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in katılıdığı törenle hizmete açıldı. Törende öğrencilere hitap eden Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türkiye'de sigorta firmaları yabancılara satılırken, kendilerinin Rusya ve Romanya'da şubeleştiklerini dile getirdi. Tüm tekstilcilerin kaygı duyduğu Çin'de AVM yatırımı yaptıklarından söz etti.

Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de 1987'de Finansbank'ı kurduğundan bu yana 11 değişik ülkede, çok çeşitli alanlarda, çok sayıda şirket kurduğunu belirtti.

Rusya'daki bankacılık faaliyetleri kapsamında çok yaygın bir coğrafyaya sahip olduklarını belirten Özyeğin, ''Günde 4 bin Rus vatandaşına tüketici kredisi veriyoruz. Günde 200 otomobil kredisi veriyoruz. Rusya'da otomobil kredilerinde altıncıyız. Geçen hafta Rusya'da HSBC ve Barclays gibi iki dünya devi bireysel bankacılıktan çıkmaya karar verdiler. Biz Rusya'da bireysel bankacılıkta büyüyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin yılda 750 bin kişiye istihdam yaratması gerektiğini, bu rakamın 800-850 bine gittiğini ifade eden Özyeğin, ''Türkiye girişimcilikte başarılı olamazsa, Türkiye'nin bu gençleri istihdam etmesini mümkün görmüyorum. Bir yerde herkesin kendi işini yaratması lazım. Bu kuluçka merkezini de burada önemli görüyorum'' dedi.

Özyeğin, Girişim Fabrikası ile, Harvard Business School'de hayata geçirilmesi planlanan benzer bir çalışma yürüttüklerini belirterek, bunun bir başlangıç olduğunu ve önümüzdeki dönemde daha da geliştirileceğini söyledi.

''Bugün mezun olup gelseniz, yine Finansbank'ı kurarak, yaptığınız başarılı işleri gerçekleştirebilir miydiniz'' sorusunu Özyeğin, Millenium Bank örneğini vererek yanıtladı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı, AA