Rusya’nın DTÖ üyeliğine Gürcistan engeli

10

Rusya Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için 17 yıldır sürdürdüğü çalışmalarında Tiflis engeline takıldı. ABD ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde sonuca yaklaşan Rusya, Gürcistan’la görüşmelerde anlaşma sağlayamadığı ve ay sonunda tarafların yeniden bir araya gelecekleri kaydedildi.

Gürcistan Başbakanlığı Basın Sözcüsü Niko Mçedlişvili, Kommersant gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Abhazya ve Güney Osetya sınırlarında Gürcistan gümrük kontrol yapısının yasal hale gelmesini istiyoruz. Ancak Rusya tarafı bu önerilerimizi kabul etmekten hayli uzak. Sadece Mayıs sonunda görüşmelerin üçüncü turunu yapma konusunda anlaşabildik” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Gürcistan arasında Ağustos 2008’de patlak veren ve 5 gün süren savaşın ardından Moskova iki ayrılıkçı bölge Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanıdı. Gürcistan iki ayrılıkçı bölgenin kendi toprak bütünlüğü içerisinde yer aldığını savunuyor.

Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nino Kalandadze ise nispeten daha iyimser. Gürcü yetkili, nisan ayında yapılan görüşmelerde ilk kez Rus tarafının Abhazya ile sınır noktasında bulunan Psou Nehri ve Güney Osetya ile sınır noktasında bulunan Rokski tünelinde kontrol ve teknik detaylar konusunda müzakereleri ele aldığını hatırlattı. Tarafların ciddi konuları değerlendirmeye başladıklarını ifade eden Kalandadze, “İkinci turda bir kısım spesifik konular masaya yatırılmaya başladı” dedi.

Moskova ve Tiflis’ten müzakere süreci ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Rus diplomatik kaynakları Kommersant’a yaptıkları değerlendirmelerde Abhazya ve Güney Osetya gümrük kapılarında Gürcü gümrük görevlileri bulunmadan ayrılıkçı bölgelere giren mallarla ilgili Tiflis yönetiminin bilgilendirilebileceği alternatif bir uygulama üzerinde çalışıldığını aktardı. Tiflis gümrük kapılarında Avrup Birliği gözlemcilerinin bulundurulmasına yeşil ışık yakarken, Rusya ve ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya bu alternatife karşı çıkıyor.

DTÖ’nün dışında kalan en büyük ekonomilerden biri olan Rusya üyelik şartlarını ancak resmi üyelik gerçekleştikten sonar uygulayacaklarını kaydediyor. Son olarak DTÖ’ye rest çeken Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “Eğer üyelik yükümlülüklerini her koşulda yerine getiriyorsak, neden bizi üye yapsınlar… Tam üyelik gerçekleşene kadar hiç bir şartı uygulamayacağız” uyarısı yapmıştı. Putin’e gore Rusya yıl sonuna kadar üyelik sürecini tamamlayacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan