Nabucco'nun maliyeti ikiye katlandı, proje gözden geçirilecek

0

Hazar ve Ortadoğu kaynaklarını Avrupa'ya ulaştırmak için yapımı planlanan Türkiye-Avusturya (Nabucco) doğalgaz boru hattının daha önce 7,9 milyar Euro olarak hesaplanan yatırım tutarı, maliyet artışları ve yeni keşif bedelleri sebebiyle 12-15 milyar Euro düzeyine çıktı.

Nabucco Kurumsal İletişim Direktörü Christian Dolezal, Nabucco hattı için halen geçerli olan 7,9 milyar Euro'luk yatırım miktarının 2005'te tamamlanan fizibilite çalışmasına dayandığını belirterek, "Bu rakamlar halen gözden geçirilmektedir. Nabucco bu çalışmanın sonuçlarını verilere dayalı olarak açıklayacaktır. Daha önce açıklanacak her türlü miktar doğru değildir ve spekülatiftir." dedi. Bir kaynak, Nabucco için yapılan çalışmada, hattın bir ucunun Türkiye sınırını aşarak kaynak ülkelere kadar götürüldüğü, diğer ucunun ise daha önce öngörüldüğü gibi Avusturya'da bulunduğunu belirterek, "Hazırlanan taslak ortaklara sunuldu. Burada ortaya çıkan yatırım tutarı 12-15 milyar Euro arasında öngörülüyor. Bu, yüzde 100'e yakın bir maliyet artışına karşılık geliyor. Bazı ortaklar, artıştaki yükseklik nedeniyle, maliyet artışının karşılanmasına karşı çıkıyor. Çünkü altı ortağın, ortaya çıkacak ek maliyeti üstlenmesi gerekecek." dedi.

Bir başka kaynak ise, projede bu kadar yüksek bir artışın tüm şirketlerin hesaplarını altüst edecek kadar fazla olduğunu belirterek, "Bazı ortakların itirazı üzerine, hattın maliyetinin hesaplanmasına ilişkin çalışma yeniden gözden geçirilecek." şeklinde konuştu. Aynı kaynak, Nabucco'da yatırım kararının bu yıl alınmasının beklendiğini, ancak hatta gaz sağlanması konusunda ilerlemenin kaydedilemediğini söyledi. Bunun yanı sıra Macaristan'ın proje destek anlaşmasını imzalamamasının da başka bir etken olduğunun altını çizen aynı kaynak, "Bu gelişmeler, yatırımın bir yıl ertelenmesine, yani 2012'ye kaymasına neden olabilir." diye konuştu. Avrupa'nın doğalgazda Rusya'ya bağımlı olmasını engellemek ve alternatif güzergâh sağlamak amacıyla gündeme gelen Nabucco projesi 31 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Maliyeti 7,9 milyar Euro olarak öngörülen proje için oluşturulan konsorsiyumda Türkiye'den Botaş, Avusturya'dan OMV, Almanya'dan RWE, Macaristan'dan MOL, Romanya'dan Transgaz ve Bulgaristan'dan BEH bulunuyor.

Kaynak: Zaman