Petrol zamlandı Rusya’nın ihracatı yüzde 22 arttı; Türkiye ile açık devam ediyor

72

Petrol varil fiyatlarının artmasının ardından Rusya gelirlerinde önemli artış sağlamaya başladı. Rusya Federal Gümrük Servisi’nin yaptığı açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde ihracatını yüzde 22 artıran Rusya 112,8 milyar dolara ulaşırken, ikiye katlanan ithalat rakamları da 60,2 milyar dolara yükseldi. Ticaret fazlası ise yüzde 2,2 gerileme ile 52,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Rusya’nın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere ihracatında enerji kaynakları yüzde 73,5 önemli bir oran oluştururken, metal grubu yüzde 10,1 ve kimyasal ürünler de yüzde 5,5’de kaldı. Rusya’nın BDT ülkelerine ihracatında ise enerji yüzde 66,4’le yine ilk sırada yer alıyor. Makine ve yedek parça ihracatı yüzde 8,7 ve kimyasal ürünler de yüzde 8,4’lük bir oran oluşturuyor.

Rusya’nın BDT ülkeleri dışından ithalatında ise makine ve yedek parça yüzde 45,8’le ilk sırada yer alırken, kimyasal ürünler yüzde 17, gıda yüzde 16,6, tekstil yüzde 6,9 ve metal de yüzde 5,7’lik paya sahip.

Rusya’nın en büyük ticaret partneri olarak ilk çeyrekte Çin. Rusya’nın Çin’le ticareti ilk çeyrekte 18 milyar doları buldu. Rusya toplam ticaretinin yarısını Avrupa Birliği ülkeleri ile gerçekleştirirken, BDT ülkeleri yüzde 16’lık kısmı oluşturuyor.

Türkiye ile ticaret açığı sürüyor

Rusya’nın Türkiye ile ticaretinde Türkiye aleyhine olan durum devam ediyor. İlk çeyrekte Rusya’dan 5 milyar 760 milyon dolarlık ithalat yapan Türkiye, Rusya’ya 1 milyar 430 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi. Nisan ayında Türkiye Rusya’ya 502 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi, ithalat rakamları ise henüz açıklanmadı. Türkiye, Mart ayında Rusya’dan 1 milyar 799 milyon dolarlık ithalata mukabil, bu ülkeye 516 milyon dolarlık bir ihracat yapabilmişti.

2011’de en az 6 milyar dolarlık Rusya’ya ihracat yapmayı planlayan Türkiye, turizm sektöründen elde ettiği gelirleri artı hanesine yazıyor. Bu yıl 4 milyon Rus turist bekleyen Türkiye, her bir turistten yaklaşık bin dolar gelir elde etmeyi öngörüyor. İki ülke beş yıl içinde ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan