Rusya: Petrol fiyatları 90 dolara kadar düşebilir

12

Rus uzmanlar petrol fiyatlarının malli kriz öncesi fiyatlara dönmeyeceğini, ancak 90 dolara kadar düşebileceği öngörüsünde bulundu. Bir hafta içinde Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 126,64 dolardan 110-115 dolara kadar gerilemesini yorumlayan Rus uzmanlar petrolün 90 dolara kadar düşeceği tahmininde bulundu. Petrol fiyatlarında yaşanan gerilemenin ardından dolar da ruble karşısında bir hafta da 60 kapek değer kazandı. Bir dolar serbest piyasada 27,80 rubleye kadar yükseldi.

ABD'nin ham petrol stokları artarken, Almanya'da sanayı ürün siparişlerinin azaldığı, İngiltere'de ise tüketici endeksin düştüğü gözlendi. Tüm bu gelişmeler hafta başında petrol fiyatlarının düşmesine yol açmıştı.

Petrol fiyatlarının ani ve sert düşüşünü son aylarda sunni yükselmelerden kaynaklandığını da ifade eden Arbat Kapital mali uzmanı Vitaliy Gromadin, “Mısır ve Libya'da yaşanan sorunlar diğer petrol üreten ülkelere sıçramadı bu yüzden üretim açığı hızlı şekilde kapandı. 120 dolarlık varil fiyatı psikolojik sınırdı. Jeopolitik riskleri gözönünde bulundurmanız halinde bile piyasa bu fiyatı ödemeye hazır değil” diye konuştu. Gromadin ayrıca dünya ekonomisinin 1. çeyrekte büyümesinde yavaşlama dikkate alındığında şu anki piyasanın talebine göre petrölün en gerçekçi fiyatı 80 - 85 dolar olduğunu dile getirdi.

RBK Daily gazetesinde yer alan FxPro analitikçisi Aleksandr Kutsikeviç sözlerine göre ise Asya ülkelerinin para politikası da petrol fiyatlarına ek baskı oluşturacak. Kutsikeviç, “Çin ve Hidistan'da altı aylık lag'ın sona yaklaşması Çin ve Hindistan'da petrol zamların etkisini daha da hissedeilir yapacak. Bu durum sonucunda Brent fiyatları 90 dolara, WTI fiyatları ise 85 dolara kadar gerileyecek” dedi.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan