Petrol zamlandı, Rusya bu yıl dış borç almayacak

1

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin petrol gelirlerinin artması nedeni ile kasanın dolduğunu ve 2011 için dış borç almaya gerek kalmadığını söyledi. Basına değerlendirmede bulunan Kudrin, “Bu yıl dış piyasalara borç için gitmeyi düşünmüyoruz. Petrol fiyatları ve gelirler arttı. Ödemeler dengesi şu an yeterince güçlü” dedi. Brent çıkışlı petrol varil fiyatı 117 dolardan işlem görürken, Rusya’nın gelirlerin de de önemli artış sağlandı. Rusya Federal Gümrük Servisi’nin yaptığı açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde ihracatını yüzde 22 artıran Rusya 112,8 milyar dolara ulaşırken, ikiye katlanan ithalat rakamları da 60,2 milyar dolara yükseldi. Ticaret fazlası ise yüzde 2,2 gerileme ile 52,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Rusya 2011 bütçesinde petrol varil fiyatlarının ortalama 75 dolar olacağını tahmin etmişti.

Rusya Maliye Bakanı Kudrin daha önce de geçen yıl yüzde 3,9'la açık veren bütçenin 2011'de yüzde 2'lere gerileyeceğini duyurmuştu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Kudrin, "Yüzde 2 ya da daha az bütçe açığı olabilir. Bunu borç alarak kapatabiliriz" bilgisini vermişti. Resmi rakamlara göre Rusya 2011'de gayri safi milli hasılanın yüzde 3,6’sı kadar bir açık öngörüyordu.

Kudrin'in verilerine göre rezerv fonları da yıl sonunda 770,24 milyar rubleden 1,45 trilyon rubleye çıkacak. (1 dolar, 28,40 rubleden işlem görüyor) Kudrin açıklamasında, "Kriz sürecinden bu yana ilk kez rezerv fonlarında artış başladı. Küresel piyasalarda risk azalırken, petrol fiyatları da yükseldi. Tarihin en yüksek seviyelerinden birini yaşıyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan