Rusya’nın hedefi ilk beş ekonomi arasına girmek

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin önümüzdeki 10 yıl içinde hedeflerinin dünyanın en büyük beş ekonomisi arasına girmek olduğunu söyledi. Volga nehri kıyısında bulunan Togliatti kentinde otomobil üreticileri ile bir araya gelen Rusya Başbakanı, “İnovasyon ve yüksek verimlilik temelli kaliteli bir gelişmeyi önemsiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Diğer ülkelerin ürünlerini kullanarak üretim ve sanayiden uzaklaşmaya doğru bir gidiş konusunda uyarıda bulunan Putin, “Rusya sanayi ve teknoloji üretim zincirini kendi topraklarında oluşturmalı. Bu araştırmadan, dizayna ve üretime kadar tüm alanları kapsamalı” dedi.

Gelişmiş ülkelerin transfer ettikleri sanayilerin ileri teknoloji açısından yetersiz olduğuna değinen Rusya Başbakanı, enerji ihracatına dayalı ekonomik modelden, ekonomik çeşitliliğe doğru bir çeşitlenmenin zorunluluğuna işaret etti. Putin’e göre bunun için eğitim ve işçi piyasasında modernizasyon yapılmalı ve ücretlerde iyileştirmelere gidilmeli.

Enerji, inşaat ve alt yapı tesislerinde yeni projelere ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Rusya Başbakanı, “Rusya’nın yeni bir sanayileşme dalgasına ihtiyacı var. 21. yüzyılda ileri teknoloji sanayisinin serbest rekabet şartlarında çalıştığına inanıyorum” tespitinde bulundu.

Tüm muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerinin dahil olmasını planladıkları “Sivil Cephe” ye destek verdikleri için Otomobil Üreticileri’ne teşekkür eden Putin, “Yeni popüler düşünceler ve insanların Duma dahil bir çok organda yer alabileceğini düşünüyorum” dedi. 16 ayrı kuruluştan oluşan Otomobilciler Derneği Rusya Başbakanı’nın yeni oluşturmayı planladığı “Halk Cephesi”nde yer alabileceklerini açıklamışlardı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan