Rusya’dan iç talebi karşılamak için benzin ihracat vergilerine rekor zam

6

İç piyasada yaşanan benzin kıtlığını karşılamak için Rusya ihracat vergilerine yüzde 44’lere varan rekor zammı haziran ayında da sürdürecek. Petrol varil fiyatlarının artması üzerine Rus enerji şirketleri ucuz iç piyasa yerien dış piyasalara yönelince Rusya’nın bölgelerinde benzin ve mazot sıkıntısı baş göstermişti. Maliye Bakanı Elvira Nabiullina basın yaptığı değerlendirmede yüzde 44 artışla ton başına 408,3 dolara çıkarılan ihracat vergisinin haziran ayında da devam edebileceğini kaydetti. Nabiullina son karar için bakanlık uzmanlarının piyasa çalışmasını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Rusya Federal Tekkelle Mücadele Servisi bazı enerji şirketlerinin tekel oluşturduğu yönünde iddiaları değerlendirerek çalışma başlatması üzerine, hükümette iç talebi karşılayabilmek için benzin ihracat vergilerine 1 Mayıs’tan itibaren yüzde 44 oranında zam yapmıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin hükümetin ek önlemler alarak iç piyasada yaşanan daralmayı çözecekleri vaadinde bulunurken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin de hükümetten benzin ve mazot arzı konusunu yakından takip etmesini istemişti.

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Sergey Kudriaşov, Rusya’nın yılın ilk dört ayında 3 milyon ton petrol ürünü ihraç ettiğini, buna mukabil 2010’nun tamamında bu rakamın 3 milyon ton olduğunu söylemişti. Benzin fiyatlarının Rusya’nın farklı bölgelerinde yüzde 2 ile yüzde 20 arasında zamlandığı belirtiliyor. Basına değerlendirmede bulunan Kudriaşov yüzde 5 daha zam beklediğini, bu çerçevede piyasanın istikrara kavuşabileceği öngörüsünde bulunmuştu. Bakan yardımcısına göre Rusya yeterli petrol ürünleri rezervine sahip.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan