"Bakan Yıldız, Rusya'ya mahçup oldu"

2

Enerji Bakanı Yıldız'ın BOTAŞ'ın borcu için Rusya'ya ödeme sözü verdiği, ancak Mehmetler'in bu hesabı bozduğu ortaya çıktı. Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı’nın, Başkent Doğalgaz için 1.2 milyar dolarlık ödemeyi yapamamasına Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın neden çok kızdığı ortaya çıktı. Bakan Yıldız, 4 Mayıs akşamı devletin hesabına 1.2 milyar doların gireceğini düşündüğü için Rusya’ya BOTAŞ’ın borçlarını 5 Mayıs’ta ödemeyi taahhüt ettiği öğrenildi. Yıldız, para ödenmeyince yaptığı açıklamada, “Hiç hoşnut olmadığımı belirteyim. Ödeme planlarımız bozuldu” demişti.

BOTAŞ geçen yıldan beri Rusya’dan aldığı doğalgaz için ödeme yapmıyordu. Özelleştirmelerden gelecek gelir nedeniyle hükümet de doğalgaza uzun süredir zam yapmıyordu. ‘Al ya da öde’ maddesi nedeniyle biriken miktarın da 1 milyar doları buluyor. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ile yılın başından beri hemen her ay gaz konusunu görüşen Bakan Yıldız, son olarak belli bir ödeme taahhüdünde bulundu.

Karamehmet ve Kazancı’nın ihale bedelini 4 Mayıs akşamı ödemesi gerekiyordu. 4 Mayıs akşamına kadar Özelleştirme İdaresi yetkilileri dışında ilgili bakanların da süreci yakından takip ettiği ve paranın ödeneceği konusunda ‘Mehmetler’den söz aldığı ifade edildi. Enerji Bakanı Yıldız’ın 4 Mayıs’tan bir gün sonra 5 Mayıs tarihi için Rusya’ya ödeme yapılması konusunda talimat verdiği kaydedildi. İşte Yıldız’ı kızdıran da verdiği bu sözü tutamamak oldu.

Boğaziçi’nde Kazancı var

Şimdi kaygılar Mehmetler’in aldığı Boğaziçi ve Anadolu yakası elektrik dağıtım ihalesinde yoğunlaşıyor. 31 Mayıs’ta 3 milyar doları ödeyemezse iki dağıtım özelleştirmesinin de ihalede ikinci olan şirketlere kalması gerekiyor. Ancak ikinci sıradaki şirketlerin bu duruma hazırlıklı olmadığı belirtiliyor. İkinci sıradaki şirketlerin Enerji Bakanlığı’na “Kaybedince planlarımızı değiştirdik, bizde kalırsa alamayız” mesajı verdiği öğrenildi. Boğaziçi ihalesinde en yüksek ikinci teklif 2 milyar 751 milyon dolarla Aksa Elektrik’in, Aksa’da Mehmet Kazancı’nın da hissesi var. Kulislerde Aksa’nın “İhaleyi alamayınca başka yatırımlar yaptık” dediği söylenirken, Aksa’nın bağlı olduğu Kazancı Holding Yöneticisi Sedat Siverek, Radikal’e yaptığı açıklamada “Henüz kararımızı vermedik” dedi.

798 milyon dolar ödenecekti

Türkiye, Rusya’nın devlet şirketi Gazprom’dan ‘al ya da öde’ anlaşmasıyla gaz alıyor. Yani gazı almasa da parasını ödemek zorunda. Bu kapsamda 2010’daki gaz miktarı 3.6 milyar metreküp. Ödenecek para da 1 milyar 65 milyon dolar. Rusya ile anlaşmaya göre, yüzde 75’lik kısım peşin ödeniyor. Bu durumda Rusya’ya yaklaşık 798 milyon dolar ödenmesi gerekiyordu. Kalan 267 milyon dolar da sonra ödenecekti. Eğer Başkent Doğalgaz’dan para gelseydi BOTAŞ’a 430 milyon dolar aktarılacaktı.

Kazancı: Ya o ya ben noktasındayız

Enerjide milyarlık ihalelere imza atan MMEKA’nın ortaklarından Mehmet Kazancı, Mehmet Emin Karamehmet ile ortaklığının “ya ben ya o” sürecine geldiğini dile getirerek ortaklığın geleceğinin pazartesi günü netleşeceğini açıkladı.

Kazancı ve Karamehmet yüzde 50-50 ortak oldukları MMEKA şirketiyle ilk olarak Başkent Doğalgaz ihalesini kazanmışlardı. Kazancı bir televizyon kanalında Başkent Doğalgaz’a ödeme yapılmaması ve Boğaziçi ve AYEDAŞ Dağıtım hakkındaki soruları yanıtladı.

Kazancı MMEKA ortaklığının geleceğinin pazartesi günü netleşeceğini dile getirerek “Ortaklık ya o ya ben sürecine geldi” dedi. Ortakların arası ilk olarak Karamehmet’in, Çankaya doğalgaz şirketini kurarak, Başkent Gaz’ı devralmak için Özelleştirme İdaresi’ne başvurmasıyla kopmuştu ve Mehmet Kazancı, Mehmet Emin Karamehmet aleyhine dava açmıştı. Kazancı, Karamehmet aleyhine açtıkları davayı da geri çekmeyeceklerini ifade etti.

MMEKA ortaklığı neden bozuldu?

Karamehmet ve Kazancı ortaklığı Başkent Doğalgaz’ı devralabilmek için ödemeleri gereken 1.2 milyar doları çeşitli bankalarla görüşerek bulmaya çalıştı. İkisi kamu, ikisi özel 4 bankadan kredi talep edildi.

Uzun süren görüşmeler sonucunda iki özel, bir kamu bankasının yönetim kurulları, 24 Şubat’ta ortaklığın 250’şer milyon dolarlık kredi talebini kabul etti. Üçüncü banka ise talebi değerlendirmedi.

Bunlar olurken Karamehmet, ortağı Kazancı’dan habersiz, MMEKA ortaklığı adına kendi tasarrufunda Çankaya Dağıtım AŞ’yi kurdu. MMEKA adına Başkent Doğalgaz Dağıtım’ı bu şirketin devralacağını ÖİB, EPDK ve Rekabet Kurulu’na bildirdi.

Karamehmet’in Kazancı ile ortaklığını çatırdatan bu girişimi üzerine Kazancı ÖİB’ye ve diğer kurumlara başvurarak Çankaya Dağıtım’ın MMEKA ortaklığı adına Başkent’i devralacak şirket olmadığını bildirdi. Ardından da dava açtı.

4 Mayıs’a saatler kala 2’si özel, biri kamu bankası olmak üzere 3 bankanın yönetim kurulu bu dava üzerine krediyi, “Diğer kamu bankasının da kredi sürecine dahil olması ve kredi sözleşmesi yapması halinde” verecekleri şartını getirdi.

4 Mayıs’a gelindiğinde ortaklık bankaların krediyi çıkartmaması nedeniyle ödemeyi yapamadı. Bunun üzerine ÖİB kanaat kullanarak ortaklığa 5 Mayıs’a kadar ek süre verdi. Durum, sürece dahil olması istenilen kamu bankasına bildirildi.

Kamu bankası belirsizlik nedeniyle, kredi kararının riskli olduğunu belirterek, “Dava sonucunda şirketin yok hükmünde sayılmasıyla kredinin buharlaşabileceği”ni vurgulayarak talebi reddetti.

Ödeme için verilen günün dolmasına saatler kala 2’si özel biri kamu bankasının, ileri sürdükleri şartlardaki ısrarlarını sürdürmeleri üzerine finansman sağlanamadı ve Başkent Doğalgaz’ın Mehmetler’e devri yapılamadı.

Kaynak: Radikal