"Rusya, nükleer ihaleyi almak için tavuk ithalatı balonunu uydurdu"

3

Rusya'nın Türkiye'den yılda bir milyon ton tavuk ithalatına dair olumsuz sonuçlanan girişimine yönelik Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği'nden (BESD-BİR) ilginç bir iddia geldi.

Birlik Başkanı Zuhal Daştan, haberlerin 'balon' çıktığını belirterek, "Ruslar nükleer santral ihalesini almak için bu şekilde haberler yaydı. Ne zaman nükleer santral imzası atıldı, balon patladı. Rusya'ya sadece bir firmamız iki konteyner ürün gönderdi. Arkası gelmedi.'' dedi.

1. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, Antalya Manavgat'taki Silence Beach Resort Hotel'de başladı. 750 kişinin katıldığı kongrenin açılışında konuşan Daştan, beyaz et sektörünün ihracat hedefinin yer aldığı ülkeler arasında ilk sırada Suudi Arabistan'ın olduğunu, bu konuda hem bakanlık hem de sektör temsilcileri olarak girişimlerin sürdürüldüğünü ifade etti.

 

İran'ın da sektörün en büyük müşterileri arasında olduğunu kaydeden Daştan, bu ülkeye ihracatın BM yaptırımlarından dolayı çok zor yapılabildiğinden yakındı. İhracatta en büyük pazarın Irak olduğunu söyleyen Daştan, "2008'den sonra Irak pazarına ihracat çok arttı. Bunun sebepleri arasında, yakın olmamız en büyük etken. 2-3 gün içinde ürünü teslim edebiliyoruz. Kesimlerin İslami usullere göre yapılması ve uluslararası ticarette uygulanan prosedürlere de gerek duymuyoruz. Irak'tan bize 2 kamyon ürün gönderin derler, biz de göndeririz.'' dedi.

Sektörün en büyük sorununun yeterli hammaddenin olmaması olduğuna işaret eden Daştan, hammadde ihtiyacının ortadan kaldırılması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Daştan, halen yıllık 1 milyon 600 bin ton olan beyaz et üretiminde 2023 yılı hedefinin 3 milyon ton olarak belirlendiğini, 160 milyon dolar olan beyaz et ihracatını da 2,5 milyar dolara çıkarmayı amaçladıklarını bildirdi. 15 Mayıs'a kadar devam edecek kongrede 15 oturum düzenlenecek.

Kaynak: Zaman