BOTAŞ, Mavi Akım'da kontrat devrediyor

9

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), kontrat devrine yeniden başlıyor. Şirket, Rusya ile yapılan Mavi Akım Doğalgaz Anlaşması'nın 6 milyar metreküplük bölümünü ihaleyle özel şirketlere devredecek.

BOTAŞ, teklifleri 7 Eylül tarihine kadar alacak. İhale, 250 milyon metreküp lotlar halinde 24 lot satışı şeklinde yapılacak. İhaleye girecek firma, kontratların 'al ya da öde' yükümlülüğü dâhil bütün sorumluluğu üstlenecek. Devir edilecek Gazprom Export LLC kontratı Ocak 2026'da sona eriyor. BOTAŞ, Gazprom'la aralarındaki Mavi Akım kontratının 6 milyar metreküplük bölümünün özel sektöre devri için ihale açarken, ihale ile ilgili şirket yetkilileri Mavi Akım'dan kontrat devri konusunda Gazprom'un ve diğer paydaşların onayının alınıp alınmadığı konusunda tedirginlik yaşıyor.

Mavi Akım'da yapılacak bir özelleştirme için hem Gazprom'un hem de Mavi Akım projesine kredi veren bankalar konsorsiyumunun onayı gerekiyor. Ayrıca ihaleye katılacak her bir şirketin de kontrattan belirli bir miktar alabilmek için Gazprom'dan ayrıca onay almaları gerekiyor. Kurum, ilk olarak; 2,5 milyar metreküp Enerco Enerji, 500 milyon metreküp Avrasya Gaz, 500 milyon metreküp Bosphorus Gaz ve 250 milyon metreküp Shell Enerji'ye kontrat devri yapmıştı. Doğalgaz Piyasası Kanunu gereği BOTAŞ'ın, 2009 sonuna kadar elindeki kontratların yüzde 80'ini özel şirketlere devretmesi gerekiyordu. Şirket, bugüne kadar elindeki kontratların yüzde 10'luk bölümünü devredebildi. BOTAŞ'ın özelleştirme konusunda adım atmış olmasının sevindirici olduğunu belirten Petform Başkanı ve Bosphorus Gas CEO'su Metin Şen, bu ihaleyi sektör olarak çok önemsediklerini kaydetti.

 

Kaynak: ANKARA ZAMAN, REUTERS