Taşkent, dünyanın petrol ve doğalgaz devlerini ağırlıyor

16

Özbekistan’ın başkenti Taşkent dünyanın önde gelen petrol ve doğalgaz şirketlerini ağırlıyor. Uluslararası Fuar Organizatörü İTE tarafından düzenlenen petrol ve doğal gaz fuarı değişik ülkeden çok sayıda şirketi buluşturdu. Özbekistan’ın önde gelen fuar alanı Özekspomarkaz’da iki ayrı kapalı alanda bu yıl 15.si düzenlenen ‘Petrol ve Doğalgaz’ fuarına aralarında, Rusya, Çin, İran, Güney Kore, Fransa, Malezya, Azerbaycan ve İngiltere’nin de olduğu 30’a yakın ülkeden 200 dolayında firma iştirak ediyor.

17-19 Mayıs günleri arasında açık kalacak fuarda, Rusya’dan Lukoil, Gazprom, Malezya’dan Petronas, Çin’den CNPC ve Güney Kore’den KODAS gibi dünyanın önde gelen petrol ve doğalgaz şirketleri de boy gösteriyor.

Fuar’da Cihan Haber Ajansı’a konuşan İranlı firma temsilcisi Mecit Azami “Özbekistan’da 2006’dan beri petrol ve doğalgaz alanında faaliyet gösteren İran’ın yegane şirketiyiz. Geldiğimiz yıldan beri Taşkent’te düzenlenen petrol doğalgaz fuarına katılıyoruz. “ dedi.

Ev sahibi Özbekistan’ın ise petrol ve doğalgaz şirketi Uzbekneftegaz’la iştirak ettiği fuara Taşkentliler yoğun ilgi gösterdi. Birçok firmanın görüntülü, afiş ve broşür ağırlıklı tanıtım yaptığı fuarda, bazı firmaların ilginç dizaynlı şık stantları ise göz kamaştırdı.

Fuar petrol ve doğal gaz olunca firmalar ürünlerin ancak görüntü, fotoğraflı afişler ve küçültülmüş sembolik cihazlarla tanıtmaya çalıştılar.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı