Türk tekstilcilere kötü haber; Moskova hükümeti Lujniki pazarını da kapatıyor

84

Moskova hükumeti Lujniki fuar alanında yaptığı araştırmalar sonucu bir dizi kuralın ihlal edildiğini öne sürerek pazarı kapatacağını duyurdu. Moskova’da özlellikle toptan tekstil ürünlerinin satışlarında önemli pazarlardan biri olan Çerkizovski’nin kapatılmasından etkilenen Türk tekstil şirketleri, Lujniki’nin kapatılmasından da zarar görmesinden endişe ediliyor.

Rusya Başkenti Belediye Hükumeti düzenlediği genel kurul toplantısında Lujniki fuar alanında bulunan giysi pazarını kapatılması ile ilgili değerlendirmeleri ele aldı. Açıklamada, pazarda göçmen yasası, ticaret gerçekleştiren şirket ve firmaların güvenlik eksikliği ve hijyen gibi bir dizi kuralı ihlal ettiği ifade edildi.

Moskova Belediyesi Ticari Hizmetler Departmanı Başkanı Mihail Orlov yaptığı konuşmasında usulsüzlükler sonucunda pazarın bölgeye ve trafiğe getirdiği tüm olumsuzlukları göz önünde bulundurarak Moskova belediyesinin zamanında verdiği lisansı iptal etmeyi planladığını dile getirdi. Orlov, “Lisansın iptal edilmesi Lujniki pazarının kapatılacağı anlamına geliyor” dedi.

Resmi normlara göre pazar alanında 2 bin 500 seyyar satıcı, 550 konteyner ve 550 hareketli satış noktalarının hizmet vermesi gerekiyor. Ancak gayri resmi verilere göre ise gerçek rakamın çok daha ötesinde bulunduğu kaydediliyor.

2009 yılında benzer nedenler gerekçe gösterilerek Azeri asılı Rus oligark Telman İsmailov’a ait Moskova’daki en ünlü 'Çerkizovski' pazarı da kapatılmıştı.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan