Atlasjet gelecek yıl Rusya'dan uçmaya başlayacak

4

Kuruluşundan bugüne 10 yılda 15 milyon yolcu taşıyan Atlasjet, 2011'de ciro ve yolcu sayısında yüzde 15 büyümeyi hedefliyor. 1 milyar doların üzerinde yatırımla 15 yeni nesil uçak satın almayı planlayan Atlasjet, Rusya'da satın alma konusunda bir şirketle anlaşma aşamasına geldi. Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, 10 yılda 15 milyon kişiyi uçuran Atlasjet'in, geçen yılı 516,7 milyon TL ciro ile kapatırken, net kârını 48,8 milyon liraya yükselterek büyük başarı sağladığını söyledi.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül'den 'En çok vergi veren havayolu şirketi' başarı plaketini alan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, kuruluşunun 10. yılında şirketin geldiği noktayı ve gelecekle ilgili projelerini anlattı. 4 milyon 250 bin liralık sermaye ile kurulan ve 1 Haziran 2001'de ilk uçuşunu gerçekleştiren Atlasjet'in, büyük ivmeyle büyümeye devam ettiğini ifade eden Ersoy, geçen yıl ödedikleri 9,9 milyon lira Kurumlar Vergisi ile 'En çok vergi veren havayolu şirketi' olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti. Ersoy, geçen yılı 516,7 milyon lira ciro ile kapatırken, net kârlarını 48,8 milyon liraya yükselttiklerine dikkat çekerek, "Büyük mükellefler arasında en çok vergi ödeyen 102. şirket olma başarısını gösterdik. 10 yılda sektöre büyük yenilikler getirdik." dedi.

Ersoy, Bodrum'a sefer sayısını artırarak günde üç sefere yükselttiklerini, Antalya'ya tarifeli uçuşlarını da 17 Haziran'da günde 7 sefere çıkaracaklarını açıkladı. Ersoy, Dalaman seferlerine 10 Haziran'da başlayacaklarına işaret ederek, "Yeni tarifeli dış hat seferleriyle Erbil, Süleymaniye, Priştina ve Ercan uçuşlarının yanı sıra 2011'de Tahran, Medine ve Cidde'ye de uçuşlar başlattık. 2012'de Atlasjet Rusya ve Atlasjet Irak'ı kurarak yakaladığımız konfor ve kaliteyi bu ülkelerdeki misafirlerimizle de paylaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu. Murat Ersoy'un verdiği bilgiye göre Atlasjet, mayıs başında imzalanan protokolle Airbus 321 uçağı satın alarak filosuna kattı. İki Airbus 321 uçağı da aralık ayında teslim alınmak üzere satın alındı. Şirket, yıl sonuna kadar, gelecek 5 yılda teslim alınmak üzere on beş yeni nesil uçak alımını da tamamlayacak. Bu uçaklar, Avrupalı uçak üreticiyi Airbus veya Kanadalı Bombardier firmasının yeni nesil çevreci araçları olacak.

Sektördeki pilot açığını kapatmak hedefiyle Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu işbirliği ile Atlasjet Havayolları'nın bünyesinde kurulan Atlantic Flight Academy (AFA) de, bu ay teorik eğitimlere başlıyor. Yedi 2011 model glass kokpit Diamond eğitim uçağını satın alan AFA, 2012'de eğitim uçaklarının sayısını 20'ye yükseltecek. Akademinin B 757 ve A 320 simülatörleri, kendi eğitim pisti ve öğrencilerin kalacağı tesislerle 2 yıl gibi kısa zamanda bölgenin en büyük uçuş eğitim tesisi olması hedefleniyor.

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy, Rusya'daki havacılık yatırımlarının havayolu ile sınırlı olmadığını, Batı Sibirya bölgesinde yap-işlet-devret modeliyle ihalesini üstlendikleri havalimanı projesinde, ağustosta inşaatın başlayacağını söyledi. Rusya'da şu anda 7-8 havayolu ruhsatını incelediklerini belirten Ersoy, "Bu şirketlerden biriyle hemen hemen mutabakata vardık. Bunu satın alıp kendi yapımızı buna monte edeceğiz." diye konuştu.

MUSTAFA GÜN, İSTANBUL, ZAMAN