Rönesans: “Ruslar ‘Çılgın Projeye’ destek verir”

404

Rusya’nın turizm başkenti St. Petersburg’da Crowne Plaza otelinin açılışını gerçekleştiren Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “çılgın proje” Kanal İstanbul’un ve yeni kentlerin kendisini bir vatandaş olarak heyecanlandırdığını söyledi. Türkiye’nin tarih boyunca çılgın işler yaptığını kaydeden Ilıcak, “Halk olarak en çok yapılması zor olan işleri başarmayı seviyoruz. Ben bu projelere inanıyorum ve İstanbul için büyük açılım sağlayacak” dedi.

İstanbul’un bu tür projelere ihtiyacı olduğuna değinen Ilıcak, “Kentin planlı bir şekilde gelişmesine imkan sağlanacak. Boğazlarda tanker trafiğinin azaltılması ve can güvenliği de çok önemli. Ben bu projeye destek veriyorum. İnşaallah bir an önce devreye girer. Karadeniz kıyısı ve kanal boyunca kurulacak şehirler yeni imkanlar oluşturacak. Ekonomi de bu şekilde büyüyecek” tespitinde bulundu.

otel_peter_10

İstanbul’un deprem açısından konut stoğunun yüzde 80’inin eski olması nedeni ile muhtemel bir depremde neler yaşanacağını bilemediklerini vurgulayan Türk iş adamı, “İstanbul’un nitelikli konutlara ve ulaşım açısından da sağlıklı alt yapıya ihtiyacı var. Proje ile birikte ulaşım alt yapısı da gelişir. Artık İstanbul’un merkezinde yeni ulaşım alanları açmak neredeyse imkansız. Bunun İstanbul trafiğine de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bizim ütopyalara ihtiyacımız var. Ne kadar zorlanırsak, o kadar hızlı gelişiriz” şeklinde konuştu.

Rusya’nın yeni kanal projesine Montrö Anlaşması gerekçesi ile karşı çıkabileceği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Ilıcak, “Rusya açısından projenin kesinlikle sorun oluşturmayacağından eminim. Biz Ruslar için, Ruslar da bizim için her zaman en iyisini ister. Cumhuriyet’in ilk yıllarında, sonra sanayi devrimi sürecinde Rusya’nın katkısı büyük olmuştur. Ruslar açısından boğazı geçmek artık daha kolay hale gelecek. Sorun çıkarmak değil, Rusya’nın projeye katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

otel_peter_92023’te 500 milyar dolar ihracat hayal değil


Türkiye ekonomisinin kabuğunu kırdığını en az 4-5 sene daha istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmesi gerektiğini kaydeden Ilıcak, Türkiye ekonomisinin yüzde 50 büyüyeceğini söyledi. Türk halkının her zaman kime oy vereceğini çok iyi bildiğini hatırlatan Türk iş adamı, “İstikrar sürerse önümüzdeki yıllarda yüzde 6-7 büyüme devam eder. Ekonomimiz kısa sürede 1 trilyon dolara çıkar. Bu hızla devam edilirse de 2023’te 500 milyar dolar ihracat hayal olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Rönesans Rusya’da bir numara

Rusya’da inşaat şirketi olarak bir numara olduklarını ifade eden Ilıcak, Rusya’dan 2010’da ortalama 12 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve 750 milyon dolarlık ciro yaptıklarını söyledi. Türkiye’den Rusya’ya gelen 16 bin kayıtlı işçiden 3 bin 500’ünün Rönesans’ta istihdam ediliğini kaydeden Türk iş adamı, “Tüm Rusya’da yatırımlarımız 460 milyon avroya ulaştı. Türk firmaları Rusya pazarında artık inşaatın dışındaki sektörlerde de aktif. Turizm, bankacılık, tekstil ve bankacılık alanında başarılı örnekler var. Nitelikli iş gücünün en iyi temsil edildiği pazar Rusya oldu. İki ülke ilişkileri dünyada kurmaya çalıştığımız ilişkiler açısından çok iyi bir model olabilir” dedi.

otel_peter_15Libya pazarında kaybedenler Rusya’ya gelebilir


Rusya’da 2008’de yaşanan krizle birlikte Libya pazarına gittikleri bilgisini veren Ilıcak, “Rusya ekonomisi şimdi toparlanma sürecinde. Libya, Rusya’dan sonra Türk inşaat şirketleri açısından ikinci büyük pazardı. Yaşanan olaylardan en az 90 bin kişi etkilendi. Oradan kaybeden inşaat şirketler Rusya’da iş imkanı bulabilir” hatırlatmasında bulundu.

Rusya pazarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ilıcak, kişi başına gelirin 11 bin dolar seviyesinde ve Türkiye nüfusunun da tam iki katı olduğunu belirtti. Türkiye’de 22 milyon çalışana karşılık, Rusya’nın 70 miyon çalışan nüfusu olduğuna değinen Ilıcak, “Türkiye’den kişi başına gelir 10 bin 500 dolar seviyesinde. İlginç bir veri daha var. Rusya’da orta ve üzeri gelire sahip olanlar toplam nüfusun yarısını oluşturuyor. Türkiye’de bu rakam yüzde 30’larda” dedi. Türk iş adamına göre Türkiye’nin tüm hedeflerini yakalayabilmesi için en az 4-5 yıl daha istikrarlı bir şekilde büyümesi gerekiyor.

erman_2Yabancı fonlar seçimleri bekliyor


Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'nin 12-13 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama sürecinde yurtiçi yatırımcılardan tahsisatın üzerinde talep gelmiş olmasına rağmen, yurtdışı yatırımcılardan beklenen talebin gelmemesi üzerine halka arz sürecinin ertelenmesini değerlendiren Ilıcak, yabancı fonların cari açığın yüksek olması ve seçim sonuçlarını bekleyip görmek istemeleri nedeni ile bir gecikme yaşadıklarını belirtti.

Halkı zarara uğratacak başka çözüm yolları içinde olmak istemediklerini kaydeden Ilıcak, “350 milyon dolarlık bir arz öngörmüştük. Burada yabancı fonlara yüzde 70 ayrılmıştı. Ancak yabancı fonlar cari açığın yüksek olmasının faiz artışına neden olabileceğinden endişe ediyor. Bir de parlamento seçimleri sonunda oluşacak ekonomik paketi beklemek istediler. Amacımız Türkiye ve Rusya’da elimizde olan projeleri hızlandırmaktı. Şimdi biraz daha yavaş bir şekilde projelerimize devam edeceğiz. Elimizde yapımı süren 10 kadar proje var. Yeni arsalar satın alarak proje sayımızı 20’ye çıkarmayı planlıyorduk” dedi.

Faruk Akkan, Abdurrahman Kamburoğlu, St. Petersburg, Cihan