“Rusya büyüme hedeflerine kısa dönemde ulaşamaz”

0

Avrupa Kalkınma ve Gelişim Bankası (EBRD) uzmanlarından Erik Berglof Rusya’nın önümüzdeki bir kaç yıl içinde yüzde 4,5 olarak öngördüğü büyüme hedeflerini gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını, petrol fiyatlarındaki artış nedeni ile geçici bir iyileşme yaşandığını söyledi.

 

Astana’da düzenlenen EBRD toplantısında Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storşak’ın açıkladığı 2015’e kadar GDP’nin 2,3 trilyon dolara ulaşacağı ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Berglof, “Rusya’nın mevcut büyümesi petrol gelirlerine dayanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın diğer gelişmekte olan ülkelere nazaran önemli ölçüde nakit çıkışı yaşadığını ifade eden uzman, “2011’in ilk çeyreğinde bu rakam 21 milyar doları buldu. Geçen yılın son çeyreğinde de benzer rakamlar vardı” eleştirisi getirdi.

Berglof uluslararası mali krizin Rusya ekonomisini diğer G20 ülkelerine nazaran daha fazla etkilediğini, ülkenin belirlenen ekonomik büyümeleri gerçekleştirebilmesi reform çalışmalarını hızlandırması gerektiğini hatırlattı.

Rusya’nın gayri safi milli hasılasının 2011’de yüzde 4,2 oranında büyümesi bekleniyor. Nisan ayında büyüme hedefleri ile ilgili revizyona giden Rusya Ekonomi Bakanlığı 2012 için büyüme rakamını yüzde 4,2’den yüzde 3,5’a çekti. Bakanlık 2014’de de yüzde 4,6 büyüme bekliyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi 2010 yılında ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 4 büyüyerek 44,5 trilyon rubleye (1 trilyon 490 milyar dolar) ulaştığını açıkladı.

Ekonomi çevreleri 2009'da yüzde 7,8 küçülen Rusya’nın 2011’de yüzde 5’in üzerinde bir büyüme yakalayabileceğini öngörüyor. Büyüme hedeflerinin yükselmesinde ise petrol varil fiyatlarının 100 doların üzerinde seyretmesinin katkısı büyük olacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan