Belarus rublesinde yüzde 36 devalüasyon kararı

73

Yabancı döviz kurları karşısında sabit kur politikası izlenen Belarus’ta rublenin dolar karşısında yüzde 30’un üzerinde devalüe edilmesine karar verildi. Belarus Milli Bankası’nın aldığı kararla 3155 Belarus Ruble’sinden işlem gören dolar 4930 rubleye kadar değerlendi. Böylece ulusal ruble dolar karşısında yüzde 36 erimiş oldu.

Belarus Ruble’si euro karşısında da 4516’dan 6914’e çıktı. Rusya Ruble’si karşısında da eriyen Belarus Ruble’si 113’ten 173,95’e kadar düşürüldü. Böylece cari açığını önüne geçmek hedeflenirken, mali piyasalarda zor günler yaşayan Minsk’in ithal malları artırarak, yerli malların değerinin bir miktar düşmesini sağladığı belirtiliyor.

Mali piyasalarda istikrar sağlayabilmek için Minsk yönetimi Rusya’dan 1 milyar dolar ve bölgesel ekonomik işbirliği örgütü Eurasec’ten de 2 milyar dolar kredi talebinde bulunmuştu. Minsk’in talebine orta vadede olumlu cevap verileceği belirtiliyor.

Ekonomik kriz sürecinden fazlası ile etkilenen Belarus’ta devalüasyonun beraberinde enflasyonu getirmesinden endişe ediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan