Rusya bütçe açığını yarı yarıya azaltıyor

0

Petrol varil fiyatlarının yüz doların üzerinde seyretmesi Rusya bütçe açığının yarıdan fazla azalmasına neden oldu. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, yüzde 3,6 olarak beklenen bütçe açığının yüzde 1,4’e kadar gerileyeceğini söyledi.

Kudrin Rus basınına yaptığı değerlendirmede, “Ekstra petrol gelirlerini bütçe açığının kapatılmasında kullanacağız. Bütçe açığı yüzde 3,6’dan yüzde 1,4’e kadar gerileyecek. Petrol varil fiyatları 105 doların üzerinde devam ederse ek gelirler yatırım için de kullanılabilir” dedi.

Rusya Maliye Bakanı Kudrin daha önce yaptığı değerlendirmede de petrol gelirlerinin artması nedeni ile kasanın dolduğunu ve 2011 için dış borç almaya gerek kalmadığını söylemişti. Basına değerlendirmede bulunan Kudrin, “Bu yıl dış piyasalara borç için gitmeyi düşünmüyoruz. Petrol fiyatları ve gelirler arttı. Ödemeler dengesi şu an yeterince güçlü” ifadelerini kullanmıştı.

Brent çıkışlı petrol varil fiyatı dün 109 dolara kadar gerilerken, bugün yeniden artarak 112 dolara kadar yükseldi. Avrupa piyasalarında yaşanan belirsizlik nedeni ile petrole olan talebin düşebileceği beklentileri, önceki gün Rusya borsasında yüzde 3’e kadar kayıp yaşanmasına neden olmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan