Yekaterinburg'ta ticaret müşavirliği açılacak

200

Yekaterinburg şehrini ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin burada iş adamları ile görüştü. Ziyaretiyle iş adamlarına moral kazandıran Büyükelçi Yekaterinburg'ta ticari müşavirlik ofisi açmak ve Ticaret Ataşesini atamak için çalıştıklarını söyledi.

Hafta sonu Sverdlovsk bölgesi başkenti Yekaterinburg'ta Türk işadamları ile bir araya gelen Büyükelçi Sezgin, Yekaterinburg Bölgesi'ni potansiyel vaat eden bölge olarak gördüklerini ifade etti. İki ülke arasında gelecek ticari işbirlikleri için alt yapı oluşturmak üzere ilk etapta Ticaret Müşavirliği açmak istediklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin

İş adamlarının konsolosluğun açılması konusunda sorulan soruya Sezgin, “Resmi konsolosluk açma gibi niyetimiz yok. Ancak üzerinde durduğumuz konu var. Ticaret Ataşesinin atanması ve Moskova Büyükelçiliğine bağlı sizlere yardımcı olmak üzere ve bölge ile Türkyie arasında ekonomik ilişkileri kuvvetlendirmek amacıyla burada ofis açılması konusunda çok ciddi düşüncemiz var. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ticaret müşaviri ve ofisinin hem sağlanan bir takım maddi yardımlar açısından hem Yekaterinburg imkanları geleceğe yönelik potansiyeli yerinde gözlemlemek için böyle önemli merkeze müşavir tayin etmeyi düşünüyoruz” şeklinde cevap verdi.

Toplantıda bulunan iş adamları Büyükelçinin dile getirdiği Ticaret Müşavirliği Ofisi'ni açma kararı büyük memnuniyetle karşıladı. Kararın hayata geçirilmesi Rusya-Türkiye arasında ticaret yapan iş adamlarına önemli ölçüde avantaj sağlaması bekleniyor.

Yek02_hbrs

Büyükelçinin Yekaterinburg şehrine ziyareti burada ticaret yapan işadamları için moral kazandırdığını dile getiren Ülker Rusya Sorumlusu Fatih Muşlu, “Ticaret açısından Sverdlovsk geniş ufku olan bir bölge. Burada Türkiye'den 50'den fazla iş adamımız var. Büyükelçimizin bölgemizi ziyaret etmesi devletimizin arkamızda olduğunu hissettirdi. Bu mutlaka buradaki çalışmalarımızda bize güç kazandıracak. Toplantıya katılan tüm arkadaşlar bunu söylüyor” diye konuştu.

Sezgin, Sverdlovsk temasları çerçevesinde bölge valiliğinde de görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca Ural Devlet Üniversitesi'ni de ziyaret eden Sezgin, burada rektör Viktor Kokşarov ile görüştü ve üniversite bünyesinde düzenlenen Türkçe Olimpiyatı'na da katıldı.

Yek01_hbrs

Sverdlovsk Bölgesi 130'dan fazla ülke ile ticaret yaparken Türkiye ile ticaret ikinci sırada. Valiliğin resmi verilerine göre bölgenin toplam ticaretinin yüzde 7.6'lık bölümü Türkiye ile gerçekleştiriliyor.

Yekaterinburg şehrinde 19 ülkenin konsolosluğu faaliyet gösteriyor. Şehirde 200 büyük ölçekli, 25 bin 300 küçük ölçekli işletme faaliyet gösteriyor. THY Yekaterinburg'tan Türkiye'ye haftada 4 sefer gerçekleştiriyor. Nüfusu 1 milyon 500 kişi olan ve Rusya'nın en büyük kentlerinden biri olan Yekaterinburg, sanayi merkezi kabul ediliyor.

Yaşar Niyazbayev, Yekaterinburg, Cihan