Ortadoğu ve Japonya Gazprom’a yaradı; Avrupa ihracatını yüzde 30 artırdı

5

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, Avrupa doğalgaz sevkıyatında mayıs ayında yüzde 30 artış sağladı. Ekonomik toparlanmanın yanı sıra Libya’nın doğalgaz üretimini düşürmesi ve Japonya’da yaşanan nükleer santral faciasının Gazprom’un ihracatında artışlara neden olduğu belirtiliyor.

Gazprom CEO’su Aleksey Miller konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Avrupa sevkıyatımız yüzde 20, mayıs ayında da yüzde 30 arttı” dedi. Miller artışın Avrupalı müşterilerin yaz aylarında nispeten makul olan rakamlardan yeraltı depolarını doldurmak istemesinden kaynaklandığını belirtti.

“Herkes Libya’nın doğalgaz üretemediğini biliyor. Japonya’da yaşanan nükleer santral faciası da bu ülkenin daha fazla doğalgaz alımına neden olacak” tespitinde bulunan Miller, bunların da taleplerin artmasında etkili olduğunu kaydetti.

Güney Akım’a yeni ortaklar geliyor

Avrupa sevkıyatının çeşitlenmesini sağlayacak Güney Akım doğalgaz boru hattı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Miller, Alman enerji şirketi A.On’un bu hatta ortak olacağını belirtti. Miller değerlendirmesinde, “Dev şirketler Güney Akım gibi büyük projelerin dışında kalamaz. Bir ek ortağın daha projeye dahil olması mümkün” bilgisini verdi.

Rusya’nın Gazprom ve İtalya’nın Eni şirketlerinin ortaklaşa planladıkları proje ile Rusya’dan Avrupa ülkelerine yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı gerçekleşecek. 21 milyar dolara mal olması planlanan projenin 2015’te aktif hale gelmesi bekleniyor.

Fransız EdF’nin yüzde 10 ve Alman Wintershall’in de yüzde 15 oranında projeye ortak olması bekleniyor. Türkiye’nin ekonomik sahasında geçecek Karadeniz altındaki kısım ile ilgili henüz anlaşma sağlanamadı. Türkiye’nin Moskova’dan talep ettiği inceleme raporları henüz Ankara’ya ulaştırılmış değil. Moskova’nın Nabucco doğalgaz hattında belirsizliklerin oluşmasının ardından Güney Akım’la ilgili çalışmaları hızlandırması dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Gunther Oettinger de yaptığı açıklamada Güney Akım’la ilgili bürokratik ve mantıklı olmayan herhangi bir gerekçe oluşturmayacaklarını söyledi. Projenin Brüksel’de sunumu sırasında konuşan Oettinger, Rusya ve AB’nin adil ortak olduklarına vurgu yaptı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan