Fransa ve Rusya, Mistral'de mutabakata vardı

5

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkesinin Rusya'ya, helikopter taşıyabilen ''Mistral'' tipi 4 adet savaş gemisi satması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Sarkozy dün basına yaptığı açıklamada, ''Savaş gemilerinin ikisinin Fransa'da, ikisinin Rusya'da inşası konusunda kesin mutabakata vardık." dedi. Deauville kentinde düzenlenen G-8 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, anlaşmanın iki hafta içinde imzalanacağını söyledi. Fransa ve Rusya, 4 savaş gemisinin satışı konusunda daha önce prensipte anlaşmışlar, ancak bu gemilerinin inşasının yeri ve teknoloji transferi konuları iki ülke arasında sorun olmuştu. Söz konusu savaş gemileri, kendisi de önemli bir savunma sanayii üreticisi olan Rusya'nın, yurtdışından satın aldığı en önemli silah olma özelliği taşıyor. Anlaşmanın miktarının 1,5 milyar Euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Baltık ülkeleri ve Gürcistan, daha önce bu satışa yönelik itirazlarını çeşitli ortamlarda sık sık gündeme getirmişti.

Rusya, Gürcistan savaşı sırasında denizden çıkarma-indirme de yapabilen geminin eksikliğini hissetmesinin ardından harekete geçmiş ve Fransa ile görüşmelere başlamıştı. Mistral adlı savaş gemisi 16 adet helikopter taşıyabiliyor. Kargo güvertesi ise çeşitli tip nakil aracı ve tank taşımaya da müsait. Gemi, 450-500 arası tam teçhizatlı asker de taşıyabiliyor.

 

Kaynak: Zaman