Rusya'dan Türk yatırımcılara 20 milyar $'lık 'nükleer davet'

11

İnşaat için 20 milyar dolarlık bir yatırım öngördüklerini söyleyen Akkuyu Nükleer Santralı Genel Müdürü Superfin, Türk yatırıcımları müzakere etmeye çağırdı. Superfin, şu an Akkuyu'da devam eden etüt çalışmaları için bir Türk firması ile anlaştıklarını söyledi.

Akkuyu'daki nükleer santral için saha çalışmalarına başlayan Rusya'dan Türk şirketlere yatırım daveti geldi. Akkuyu Genel Müdürü Alexander Superfin Türk ve uluslararası yatırımcılara çağrıda bulunarak, 'Nükleer santral yatırımı yla ilgilenenlerle müzakerelere başlayalım. 20 milyar dolarlık santralı Rusya finans edecek ama Türk yatırımcıların da katılımını bekliyoruz' dedi. Superfin, nükleer santralın inşaatın 1 yıl içinde başlayacaklarını belirterek, projenin tamamlanmasının ise 2022 yılında olacağını aktardı. Süperfin, bu tarihe kadar 4 ünite inşa edeceklerini belirterek, santralı yapıp 60 yıl boyunca da işleteceklerini söyledi.

YÜZDE 51'İ RUSYA'NIN OLACAK

Santralın proje şirketinde hepsi Rus olan 5 tüzel kişilik bulunduğunu ve Rus tarafının finansmanın yüzde 100'ünü sağlayacağını kaydeden Superfin, 'Yıllar geçtikçe uluslararası ve Türk yatırımcılar da katılacak. Rusya, yüzde 51 oranına sahip olmaya devam edecek. Türk firmalarının katılımı önemli olacak. Milyarlarca dolarlık Türk yatırımının katılımı olacak. Sadece Akkuyu ve Mersin bölgesi değil, bütün ülkedeki firmaların büyümesine katkıda bulunacak' diye konuştu.

Türkler gelsin, hemen pazarlığa başlayalım

SUPERFIN, santral için 20 milyar dolarlık bir yatırım öngördüklerini aktarırken, 60 yıllık işletme süresinin 15-18 yılında sermayenin geri dönüşünün olacağını hesapladıklarını kaydetti. Superfin, santralda üretilecek elektriği, devletin 15 yıllık alım garantisi süresi dışında, serbest piyasaya da satacaklarını ifade ederken, santralin tüm işletme süresi boyunca elektriğin yüzde 50'sini devlete, yüzde 50'sini de serbest piyasaya satmış olacaklarını aktardı. Türk firmalarına çağrıda bulunan Superfin, 'Türk ve uluslararası yatırımcılar ilgileniyorlarsa, bizimle müzakerelere başlamasını öneririz. Türk ve uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmek önemli. Şu noktada bir ortaklık kurmuş değiliz. Eminim yakında çok ciddi teklifler gelecektir' dedi.

Saha etüdü için Türk firmasıyla anlaştık

SUPERFIN, şu an projenin ön tasarım ve edüt aşamasında olduklarını kaydederken, 'İlk temelin atılmasını 2013 başında yapmayı planlıyoruz. Şu an sahadaki etüd çalışmaları için bir Türk firması ile sözleşme yatık. Çalışmalara bu hafta başlıyor. Sözleşmeli çalıştığımız Türk şirketlerinin sayısını artırmak istiyoruz' dedi.

Kaynak: Akşam