Rusya enfeksiyon gerekçesiyle avrupadan sebze ithalatını durdurdu

3

Rusya, Avrupa’dan gelen bazı sebzelerde bağırsak enfeksiyonuna neden olan virüs bulunması nedeni ile ithalatı durdurdu. Almanya ve İspanya’da yaygınlaşan EHEC bakterisi nedeni ile bu ülkelerde sağlık kurumları önlemleri artırmaya başladı. Sadece Almanya’da benzer hastalık nedeni ile 13 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, 30 Mayıs tarihinden itibaren Almanya ve İspanya’dan sebze ithalatı yasağı uyguladıklarını belirtti. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Onişenko, “Yasağın gerekçesi Almanya ve İspanya’dan getirilen sebzelerin Avrupa’da bağırsak enfeksiyonuna yol açmasıyla ilgili. Eğer yakın zamanda durum değişmezse, o zaman sebze yasağını tüm Avrupa’ya genişleteceğiz” dedi.

Onişenko, “Ülkemize en fazla sebze Türkiye ve eski SSCB ülkelerinden geliyor. Avrupa’dan gelen sebze ithalatı payı fazla sayılmaz. Ama yine de Avrupa’da patlak veren durumu dikkatle takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri ilk aşamada yasak kapsamında domates, salatalık ve yeşil marulun yer aldığı bilgisini verdi. Merkez güvenilir bilgiler alamaması durumunda tüm Avrupa ülkelerinden sebze ithalatını yasaklayacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan