Rusya faiz oranlarını çeyrek puan artırdı

4

Rusya Merkez Bankası mevduat faiz oranlarını beklenmedik bir şekilde 0,25 puan artırarak 3,25’ten 3,5’a yükseltti. Merkez Bankasının yıl sonu hedeflenen enflasyon rakamlarının tutturulabilmesi için faiz artışına gittiği belirtiliyor. Merkez bankası gösterge faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyerek yüzde 8,25 puanda tuttu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamada enflasyon artış tehlikesi ve istikrarlı büyüme rakamlarının tutturulabilmesi için faiz artışına gittiklerini açıkladı. Merkez Bankası gösterge faiz oranlarında da yıl başından bu yana iki kez artış yaparak 8,25 puana yükseltmişti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatiyev’in geçen hafta faiz artırımında acele etmeyeceğiz açıklamasının ardından gelen karar piyasalarda sürpriz olarak değerlendirildi.

Tüm çabalara rağmen enflasyon rakamları yıllık bazda 9,7’ye yükselmiş durumda. Yıl sonunda yapılacak parlamento seçimleri ve artan petrol varil fiyatları nedeni ile nakit girişinin artması yüzde 7 olarak belirlenen enflasyon hedefinin tutmayacağı öngörüsünde bulunuluyor. Geçen yıl hükümetin yüzde 8 olarak öngördüğü enflasyon rakamları yüzde 8,5 olarak gerçekleşmişti.

Rusya Merkez Bankasının açıklamasına göre nisan ayı verilerine göre işsizlik artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre sanayi üretimi azaldı. Negatif eğilimli olan nisan ayında yatırımlar da zayıfladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan