Rusya tahıl ihracatı yasağını kaldırıyor, merkez bankasından enflasyon uyarısı

1

Rusya’da aşırı sıcak geçen yaz nedeni ile yüzde 37 hasılat kaybı yaşayan Moskova 1 Temmuz’dan itibaren tahıl ürünlerine getirilen ihracat yasağını kaldırıyor. Rusya Merkez Bankası ise ihracatın serbest bırakılmasının içerde ürünün fiyatının artmasına neden olacağı ve enflasyon hedeflerini olumsuz etkileyeceği uyarısı yaptı.

“Bu çok önemli ve etkili bir risk oluşturacak” değerlendirmesinde bulunan Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey İgnatiyev, enflasyon üzerindeki etkilerinin Temmuz ayı gelmeden görülmeye başlayacağını da savundu.

Hafta sonunda tahıl ürünlerine getirilen yasağı ele alan hükümet, başlangıçta yasağın eylül ya da ekim ayına kadar uzatılmasını düşünüyordu. Tahıl ticareti yapan şirketlerin yoğun baskısı üzerine geri adım atan hükümet, çiftçinin korunması için tüketici aleyhine karar vermek zorunda kaldı.

Tahıl ticareti yapanlar yasağın devam etmesi durumunda ekonomik olmayan sektörden bir kısım şirketlerin çekilebileceği uyarısı yaptı. Sektör yetkililerine göre sonuçta bir sonraki sezon hasılat daha da düşebilir.

Ambargonun kaldırılmasının ardından 2011’de Rusya’nın 10 milyon ton tahıl ürünü ihraç edebileceği belirtiliyor. Ambargo Ağutos ayında aşırı sıcaklar nedeni ile tahıl üretiminin 97 milyon tondan 61 milyon tona kadar gerilemesi nedeni ile alınmıştı.

Yasağın kaldırılmasını destekleyen Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov, kışın ve bahar aylarında verimli bir sezonun geçtiğini, bu yıl hasat mevsiminin de başarılı geçeceğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan