Moskova’da binaları kaplayan outdoor reklamlar yasaklandı

26

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte binaların dış cephelerini kaplayan outdoor reklamların kaldırılmasını istedi. Daha önce metro çevrelerinde büfeleri kaldırarak temizlik yapan Sobyanin, şimdi de şehir merkezini görüntü kirliliğinden temizleyecek.

İnşaat çalışmalarının sürdüğü binaları kaplayan dev reklamların çoğunun kaçak olduğunu savunan belediye yönetimi, şehir bütçesine bir kuruş reklam geliri sağlanmadığını iddia ediyor. Rusya Komünikasyon Ajansları Derneği’ne göre, dışarıdan asılan reklam piyasasının 2010 yılındaki toplam hacmi 32,2 milyar ruble (1,2 milyar dolar).

Outdoor reklamlar Ağustos ayının sonundan itibaren kaldırılmaya başlayacak ve yıl sonuna kadar da şehir dev reklam panolarından temizlenecek. Çalışmaların outdoor reklam hacmini yüzde 20 oranında azaltması bekleniyor.

Belediye Başkanı Sobyanin, Moskova’daki inşaat yapılan binaların dış alanlarından dev reklamların asılmasını çirkin manzara olarak nitelendirdi. Sobyanin, “Biz binaların dış alanlarındaki reklamların asılmasını yasaklıyoruz. Dev formattaki, büyük panolu reklam binada çirkin manzara oluşturuyor. Bütçeye de hiç bir katkısı yok” dedi.

Toplantıda konuşan Belediye Reklam ve Medya Dairesi Başkanı Vladimir Çernikov ise, Moskova’da 73 binada dev reklam panosunun asıldığını belirterek, “Bunlardan sadece sekizi yasal ve ellerinde izin belgesi var” diye konuştu.

Belediye yetkilisi İzvestia gazetesi binasından asılan reklama anlam veremediklerini ifade ederek, “İnsanı en çileden çıkartan durum ise İzvestia gazetesinin binası. Binaya sıkıştırılan reklam panosu beş yıldan fazladır orada. Zira orada inşaat iskeleleri bile konulmamış, hiç bir tamirat tadilat çalışmaları yok” dedi.

Çernikov’a göre, söz konusu reklam yasağı Moskova’nın mimari sanat görünümünü olumlu şekilde etkileyecek. Moskova Belediyesi Kültür Mirası Koruma Dairesi Moskomnasledie daha önce inşaat binaların dış alanlarına asılan reklamlara karşı savaş açmıştı. Bunun üzerine Moskova kent Baş Mimarisi Aleksandr Kuzmin, 2012 yılına kadar reklam asılmasına ara verilmesini önermişti.

Rus basınına göre, Moskova’da binaların dış alanlarından asılan reklam panosunun fiyatları yerine göre değişiyor. Örneğin merkeze yakın Avtozavodskaya semti ve Üçüncü Halka Yolu güzergahındaki 918 metrekarelik inşaat reklam panosunun aylık fiyatı 2,6 milyon ruble. Sadovoy Koltso yolundaki 920 metrekarelik reklamın fiyatı ise 3,6 milyon ruble. Merkezdeki Tverskaya Meydanı’ndaki bin 200 metrekarelik alanı ise 5,1 milyon rubleye kiralamak mümkün. (1 dolar 28 ruble)

Fuad Seferov, Moskova, Cihan