Rusya tahıl ihracat yasağını kaldırdı, dünyada fiyatlar yüzde 3 ucuzladı

3

Rusya verimli geçen kış sezonu ve ekim dönemi nedeni ile 1 Temmuz’dan itibaren tahıl ürünleri ihracatına getirilen yasağı kaldıracağını açıkladı. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov 2010’da 85 milyon ton tahıl hasadı beklediklerini, bunun da 15 milyon tonunun ihraç edilebileceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük üçüncü tahıl ihracatçısı konumundaki Rusya’dan gelen olumlu haberler dünya piyasalarında tahıl ürünlerinde yüzde 3’lük bir ucuzlama sağladı.

Rus basınında yer alan bilgilere göre Chicago Ticaret Borsası’nda buğday fiyatları yüzde 3 gerilerken, mısır ve soya fiyatları ise yüzde 4’ün üzerinde düştü. Son üç hafta içinde önemli ölçüde gerileyen vadeli buğday satışları ise kile başına 7,92 dolardan işlem görüyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e tahıl sektöründe son durumla ilgili bilgi veren Zubkov, “Rusya Federasyonu yaptığımız hesaplara göre bu yıl 85 milyon ton tahıl hasat edecek. Bunun 15 milyon tonunun ihraç edilme imkanı var” dedi. Zubkov ekilen arazinin de 27 milyon hektara ulaştığını, bunun geçen yıldan yüzde 8,5 oranında daha fazla olduğunu kaydetti.

Rusya 2009’da 97 milyon ton tahıl hasat ederken, toplam tüketimi de 78 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl yaşanan aşırı sıcaklar nedeni ile hasat 61 milyon tona kadar gerilemiş, ardından da Rusya ihracatı yasaklamıştı.

İhracat yasağını eylül ya da ekim ayına kadar sürdürülmesini öngören hükümet, tarım sektöründen gelen tepkiler nedeni ile yasağın 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılmasına karar verdi. Rusya Merkez Bankası ise ihracat yasağının kaldırılmasının hedeflerin üzerinde seyreden enflasyon rakamlarını olumsuz etkileyeceği konusunda uyarıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan