Rusya, Avrupa’dan tüm taze sebze ithalatını durdurdu

1

Rusya, ölümcül EHEC E.coli virüsü nedeni ile Avrupa ülkelerinden tüm taze sebze ithalatını durdurdu. Rusya Halk Sağlığı Dairesi’nin (Rospotrebnadzor) dün geceden itibaren başlattığı yasak kararı Avrupa Birliği’ne de ulaştı. Mide bulantısı ve kusma ile ilk belirtileri ortaya çıkan EHEC hastalığı nedeni ile şimdiye kadar Avrupa’da 17 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko yasağın E.coli virüsü ile ilgili olduğunu, gerekli kontrollerin yapılamaması nedeni ile yasak kararı almak zorunda kaldıklarını açıkladı. Onişenko virüsün kaynağının ve geçiş yollarının da henüz tespit edilemediğine dikkat çekti. Durumun son günlerde kötüye gittiğine dikkat çeken Rus sağlık yetkilisi, “Malesef çok da popüler olmayan önlemleri almak zorundayız” dedi.

Sadece Almanya’nın kuzey bölgesinde 1200 kişinin virüsten etkilendiği belirtiliyor. Avrupa Komisyonu dokuz ülkede virüs nedeni ile 10 kişinin yaşamını yitirdiğini doğrularken, haber ajansları sayının 17’ye çıktığını belirtiyor. İspanya virüslü salatalıkların kaynağı olarak kendilerini gösteren Almanya aleyhine dava açmaya hazırlanıyor. İspanya’nın E.coli virüsü nedeni ile sebze ihracatından kaybının 300 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

E.coli virüsünün sağlıklı insan ve hayvan bağırsaklarında yaşayabildiği, ancak EHEC grubuna ait E.coli 0157:H7 türünün hayati tehlikeye neden olduğu ifade ediliyor. E.coli’nin neden olduğu rahatsızlıklar arasında felç, nöbet ve ölümcül böbrek rahatsızlıkları bulunuyor.

Uzmanlar hastalıktan korunmak için hijyene dikkat edilmesini, ellerin iyice yıkanmasını, sebze ve meyvelerin de iyice yıkandıktan sonra tüketilmesini öneriyor. Et ve süt ürünlerinin de çiğ tüketilmemesi tavsiyeler arasında.

Türkiye’den talep artacak

Avrupa’dan ithalatın yasaklanmasının ardından içerde muhtemel fiyat artışları Rusya Federal Tekelle Mücadele Servisi tarafından gözetime alındı. Servis Başkanı İgor Artemyev basına yaptığı açıklamada, “Fiyatların artması için herhangi bir gerekçe yok. Durumu kontrol ediyoruz” dedi. Rusya taze sebze ithalatının yüzde 20’sini Avrupa Birliği ülkelerinden gerçekleştiriyor.

Rusya piyasasında etkili olan Türkiye ve eski Sovyet ülkelerinden ise taleplerin artacağı öngörülürken, muhtemel talep artışının Türkiye’de iç piyasada sebze fiyatlarına yansıması da gündemde.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan