EurAsEc’ten Belarus’a 3 milyar dolar

7

Rusya’nın öncülüğündeki Avrasya Ekonomik Topluluğu (EurAsEc) krizle mücadele çerçevesinde Belarus’un kur sorununu aşabilmesi için 3 milyar dolar yardım kararını onayladı.

Ria Novosti’nin haberine göre, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “EurAsEc ülkeleri maliye bakanları 3 milyar dolar borç verilmesi ile ilgili kararı onayladı” dedi. Peskov kredinin Minsk’e üç aşamada verileceğini de söyledi.

Ticaret açığı nedeni ile yılbaşından bu yana Belarus rublesi büyük bir baskı altında kaldı. Aralık 2010 seçimlerinin etkisi ile zor durumda kalan Minsk, geçen hafta devalüasyon kararı aldı. Belarus Merkez Bankası 1 doları 3155 rubleden 4930 rubleye çıkardı. Hükümet de Rusya’dan 1 milyar dolar, EurAsEc’ten de 2 milyar dolar borç talebinde bulunmuştu.

Belarus 1,2 milyar dolar EurAsEc yardım fonundan bu yıl, gelecek yıl 800 milyon dolar ve üçüncü yıl da 1 milyar dolar daha borç alacak.

Belarus Maliye Bakanı Andrey Harkovets, Uluslarası Para Fonu ile de önümüzdeki dönemde anlaşma sağlamayı umduklarını açıkladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan