Rusya vatandaşlarına ikamet müjdesi

9

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında yapılan vizesiz seyahat uygulamasından sonra ortaya çıkan ikamet zorluğunun giderildiğini ve eski uygulamaya dönüldüğünü söyledi.

 

 

Alanya Ticaret ve Sanayi Odasın'da iş adamları, müteahhitler ve emlak komisyoncularıyla görüşmesinde açıklama yapan Çavuşoğlu, vize uygulamasının kaldırılmasının ardından Rusya Federasyonu vatandaşlarının Türkiye'de mülk ve gayrimenkul alımında ortaya çıkan engellerin, İçişleri Bakanlığı tarafından dün valiliklere gönderilen 59 sayılı ''Kısa Süreli İkamet İzinleri Genelgesi'' ile kaldırıldığını bildirdi.

Türk vatandaşlarının rahat bir şekilde başka ülkelere gidebilmesi ve o ülkelerden de turistlerin Türkiye'ye gelebilmesi amacıyla 60'dan fazla ülkeyle vize uygulamasının kaldırıldığını belirten Çavuşoğlu, 17 Nisan'dan itibaren de Rusya Federasyonu ile vize uygulamasının kaldırıldığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye'den mülk edinmek isteyen Rusya vatandaşlarının Türkiye'de 6 ay ikamet izni alması gerektiğini, vizesizlik uygulaması çerçevesinde, daha önce mülk edineceği yerdeki emniyet müdürlüklerinden alınan ikamet izninin, Rusya Büyükelçiliğinden alınmasının kararlaştırıldığını söyledi. Bu kararla ikamet izni alınmasının zorlaştığını ve emlakçıların bu durumdan yakındığını anlatan Çavuşoğlu, yaptıkları girişimler sonucunda bu aksaklığı giderdiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

''Uluslararası ilişkilerde karşılıklılık esası vardır. Rusya, Türk vatandaşlarına vizesiz 1 ay kalma hükmü veriyorsa aynı şekilde Rus vatandaşlarına da Türkiye'de 1 ay kalma izni verildi. Rusya'nın ısrar etmesiyle bir aydan fazla kalışlar için Türkiye'deki Rusya Büyükelçiliğinden vize alma şartı konulmuştur. Aynı şekilde Türkiye de Rusya vatandaşlarına, Rusya'daki büyükelçilik ve başkonsolosluklardan vize şartı koymuştu.''

AA