Otomotiv ihracatçılarının gözü Rusya pazarında

6

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan anketlerde 24 ana ihracat sektörünün tamamı tarafından hedef pazar olarak belirlenen Rusya ve 16 ana sektör tarafından hedef pazar olarak gösterilen Çin’e otomotiv ve yan sanayi ihracatını arttırmak için Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) güçlerini birleştirdi. EİB Genel Sekreterliği’nin evsahipliğinde ve UİB'ye bağlı Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) koordinasyonunda "Rusya ve Çin Otomotiv Pazarına Giriş Semineri" düzenlendi.

Roland Berger Strateji Danışmanlık Genel Müdürü Erkut Uludağ, katılımcılara Rusya ve Çin otomotiv pazarları hakkında yaptıkları araştırmaların sonuçlarını açıkladı. Otomotiv sektörünün dünya genelinde büyümeye devam edeceğini belirlediklerini kaydeden Uludağ, 2017 yılında 125 milyon araç düzeyinde üretim yapılacağının altını çizdi. Rusya pazarında iş yapmanın zor olduğunu vurgulayan Uludağ, "Türkiye'den enerji konusunda yüzde 10 daha pahalı bir ülke. Tesis kurmak için izin almak zor ancak kredi imkânları nazaran daha kolay. Kriz döneminde üretim ve hizmet sektörü büyük zararlar gördü. Yabancı yan sanayiciler, kendi tesislerini kurarak ya da Rus yan sanayicilerle işbirliğine giderek yatırım yolunu seçebilir.” dedi.

Çin'le Rusya arasında önemli farklar olduğunu ifade eden Genel Müdür Uludağ, Çin'in dünya ekonomileri arasında ikinci sırada yer aldığını ancak birçok alanda kendini geliştirmesi gerektiğini aktardı. Çin otomotiv sektöründe özelleştirmelerin devam ettiğini, devletin de yerli üretimi destekleme konusunda sıkı bir çaba içinde olduğunu açıklayan Erkut Uludağ otomotiv, kamyon ve parça pazarları çok hızlı büyümesine rağmen çoğu yatırım fırsatının lokal varlık gerektirdiğinin altını çizdi.

Dış ticaret mevzuatıyla ilgili toplantıların sunumlarına "www.mikroegitim.org" adresinden ulaşılabileceğini, ihracatçıların güncel bilgileri bu siteden takip edebileceğini belirten EİB Genel Sekreteri Sezmen Alper ise, “Genel sekreterliğimiz bünyesinde, birliği olmayan sektörlere yönelik benzer eğitimlere önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz. Bu çerçevede bölgemizdeki firmaların taleplerinin iletilmesi, yol gösterici olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı