'Rusya ile gaz anlaşmasını özel sektör yenilesin'

0

Türkiye'nin Rus enerji devi Gazprom Export ile 25 yıl önce yaptığı doğalgaz anlaşmasının süresi 31 Aralık 2011'de sona eriyor.

BOTAŞ'ın bu ay sonuna kadar itiraz yazısı göndermemesi halinde anlaşmanın aynı şartlarla 5 yıl daha devam edeceğine işaret eden enerji çevreleri, Türkiye'nin zarardan kurtulması için yazının gönderilmesini istedi.

Konunun dün Zaman'da duyurulmasının ardından anlaşmayı değerlendiren sektör temsilcileri, anlaşmanın devamı halinde Türkiye'nin pahalı doğalgaz almaya devam edeceğini kaydetti. Yatırımcılar, yıllık 6 milyar metreküp olan anlaşmayı mutlaka özel sektörün yenilemesi gerektiği görüşünde.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın 'Ruslarla anlaşmayı BOTAŞ'ın yenilemeyeceği, özel sektörün daha ucuz gaz alması sebebiyle Ruslarla yeni anlaşmayı bu şirketlerin yapmasını istedikleri' açıklamasını hatırlatan yetkililer, "Rekabetçi bir pazarlıkla daha uygun fiyatla gaz alınması mümkün." dedi.

Sektör temsilcileri, BOTAŞ'ın yıllık kontrat miktarları ve 'al ya da öde' riski sebebiyle gelecekte mali yükümlülüklerinin artacağına dikkat çekiyor. Rusya ile yapılan anlaşmanın, BOTAŞ'ın tüm alım kontratları arasında en yüksek fiyatlısı olduğuna işaret eden yatırımcılar, "Rus gazının BOTAŞ'ın paçal maliyetindeki oranının azalması BOTAŞ'ın maliyetlerinin düşmesine ve tüketicilerin avantajlı fiyatlarda gaz tüketebilmelerine imkân sağlayacak. 6 milyar metreküplük Rus gazının iptali 3 yılda 5 milyar dolarlık maliyet azalışına tekabül etmektedir." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Zaman