Türk markası Makel, Rusya’da her binada

140

Rusya’da inşaat sektöründe aktif olarak çalışan Türk firmaları, mamül ürün ihracında da Rusya pazarında hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen elektrik malzemeleri üreticisi Makel, ürün gamı ile Rusya pazarının yüzde 30’una ulaştı. Rusya’da kurdukları pazarlama ve satış ağı, estetik ve kaliteli ürün gamı ile Türk markası Makel, Rusya’da hemen her binaya girmiş durumda. 2010’da 50 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen firmalarından Makel, Rusya pazarında ihracat rakamlarını 2011’de yüzde 40 artıracak. Yılın ilk beş ayının verilerinden memnun olan şirket, Rusya’nın dışında 40’dan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Moskova’da düzenlenen “Elektro 2011” fuarında müşterileri ile buluşan Makel Satış ve Pazarlama Koordinatörü Nihat Ünver, 1977’den bu yana elektrik malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren Makel’in Türk malzeme sektörünün duayen firmalarından biri olduğunu ve bir çok konuda sektöre öncülük yaptığını söyledi. İstanbul’da 45 bin metrekarelik bir alanda taşeron firmalarla birlikte bin 500 kişiye istihdam sağlayarak üretim yaptıklarına değinen Ünver, “Sektörde ihracat rakamları açısından uzun yıllardır bir numarayız. Geçen yıl 50 milyon doların üzerinde bir ciroya ulaştık. Bunu 2011’de yüzde 40’dan fazla artırmayı hedefliyoruz. Amacımız bulunduğumuz ülkelerde marka bilinirliğimizi ve pazar payımızı daha da artırmak. Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yeni ülkeleri de portföyümüze katmaya başladık” dedi.

Sektörde Rusya’da ilklerin arasinda...

Makel_056Toplam satışlarının yüzde 65’lik kısmını ihracatın oluşturduğuna değinen Ünver, “Rusya ihracat pazarı olarak Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Ülkenin nufus büyüklüğü, yenilenmekte olan altyapı, üstyapı imkanları bizler adına büyük bir potansiyel demek. Rusya’da sektörde ilk sıralardayız. Rusya’da sektörde yüzde 30 büyüklüğe sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu pazar payına dünya çapında yabancı markalar ve ucuz Çin ürünleri arasında kıyasıya bir rekabetle pazarda yer edindik. Moskova temsilciliğimiz güçlü ve kaliteli kadrosu ile beş yıldır yoğun bir şekilde çalışıyor. Makel kendi sektöründe Rusya’da en çok bilinen, tercih edilen ve aranan bir, iki marka arasında yer alıyor. Fabrikamızın kendi kaynakları ile tasarladığı, ürettiği estetik, kaliteli ve ekonomik yerli malı ürünler bizim en önemli gücümüz. Rusya’da Türk Markası imajını en güçlü temsil etmekten ve diğer Türk markalarına da öncülük yapmaktan, deneyimlerimizi onlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da 16 yıldır Makel ürünlerinin satışının gerçekleştiği bilgisini veren Makel Rusya Pazarlama Şube Müdürü Fatih Özhan da, Rusya’da Makel markasının ulaşmadığı bir yerleşim birimi kalmadığını ve her binada mutlaka Makel marka bir ürünün kullanıldığına dikkat çekti. Makel markasının bilinirliğinin artırılması açısından yaptıkları çalışmalara değinen Özhan, “Bayilerimiz çalışanlara, sektörde faaliyet gösteren satış noktalarına yönelik Rusya’nın dört bir tarafında elektrik malzemeleri sektörü ve Makel’i anlatan seminerler veriyoruz, eğitim toplantıları düzenliyoruz, hem sektörün hem de markamızın gelişimine katkıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Tüketici açısından satışları kışkırtıyorlar

Makel_039Elektrik malzemeleri sektöründe satışların dünya genelinde, ana bayiler, yapı marketler ve özel konut projeleri aracılığı gerçekleştiğine değinen Ünver, “Rusya’da satışlarımız bayilerimiz üzerinden gerçekleşiyor. Satışın gerçekleştiği satış noktası ve tüketicinin buluştuğu son noktaya kadar inerek tüketicinin talebini kışkırtıyoruz. Marka bilinirliği bu noktada büyük önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu. Makel Satış ve Pazarlama Koordinatörü Ünver, Rusya’da pazar payını güçlendirmek istediklerini ve bunun için de ürün gamına yeni ürünler eklediklerini belirtti.

Satışı teşvik için ödül Türkiye’de tatil

Rusya’da ekonomik kriz sürecinin etkilerinin giderek azaldığını ve kriz öncesi rakamlara ulaşılmaya başlandığına değinen Özhan, “Bayilerimiz açısından satışı teşvik etmek için ödül uygulamasını başlattık. Sanırım sektörde bu bir ilk. 20 Mayıs-20 Temmuz arasında kampanya başlattık. Başarılı bayilerimiz için Türkiye’de tatil, bilgisayar, cep telefonu gibi değerli hediyeler hazırladık. Kampanyamız kısa süre önce başlamasına rağmen satışlarımızda gelişme başladı” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi bir noktada olduğunu, bunun ekonomik açıdan da yansımaları olduğuna değinen Özhan, “İki ülke arasında vizelerin kaldırılması cok olumlu oldu. Rusya’da Büyükelçimiz Aydın Sezgin, Ticaret Başmüşavirimiz Atilla Kızılarslan  ve Ticaret Müşavirimiz Hakkı Karabörklü bizleri, Türk firmalarını yalnız bırakmıyorlar. Elektro 2011 fuarında standımızı ziyaret etmelerinden dolayı da mutlu olduk” şeklinde konuştu.

Rusya’da kriz geride kaldı

Makel_066Makel’in ana bayilerinden Elbest firması ortaklarından Albina Gataullina’da Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede 16 yıldan bu yana Makel ürünlerini Rusya piyasasında sattıklarını, bundan dolayı da çok memnun olduklarını söyledi. Gataullina, “Aşırı talep nedeni ile fabrikada ürün hazırlamaya yatişemediğimiz dönemler oldu. Her gittiğim binada, hastanede, okulda ya da restoran da Makel’in ürününü görüyorum. Edindiğim izlenimlere göre grup priz ve anahtarların büyük çoğunluğu Makel ürünü” ifadelerini kullandı.

Rusya’da krizin geride kaldığını ve ekonominin giderek canlanmaya ve büyümeye başladığına değinen Rus iş kadını, “Makel ürünlerine ihtiyaç gittikçe artacak. Rusya'nın dört bir yanında müşterilerimiz var, bunların çoğu inşaat şirketleri. Onlarla görüştüğümüzde inşaatların arttığını duyuyoruz. Demek ki Makel markalı ürünlerimize de ilgi ve talep daha da artacak” öngörüsünde bulundu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan