Rusya'dan 300 öğrenciye nükleer burs

8

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin'de kurulacak nükleer güç santrali için 300 öğrencinin Rusya'da eğitim alacağını açıkladı.

Taner Yıldız, Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Barış Aydın ve beraberindeki üyeleri makamında kabul etti. Ziyarette; Mersin Akkuyu'da nükleer santral kurulmasına ilişkin soruları da cevaplayan Yıldız, santralın inşası için aralık ayında kurulan şirketin Akkuyu ile ilgili izin faaliyetlerine yoğunlaştığını aktardı. Santralin Türk mühendislerince işletilmesi kapsamında da Moskova'ya öğrenci gönderilmeye başlandığını duyurdu. Yıldız, "Başlangıçta 50 kişi olmak üzere toplam 300 öğrenci Moskova'da eğitim alacak. Burs maliyeti tamamen proje şirketince karşılanacak. Taliplilerin müracaatları önümüzdeki hafta sonuna kadar alınacak." diye konuştu.

 

Kursa; fen fakültelerinin matematik ve fizik bölümü okumuş olanlarla beraber mühendisliğin her bölümünde bulunan 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin müracaat edebileceğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:
"Yaklaşık 7-8 yıl sonra 300 tane Türk mühendisi tarafından işletilecek olan bir nükleer santralin hazırlıklarına şu anda başlamış bulunuyoruz. Bu yılın eylül ayında, yazılı ve sözlü mülakatları geçen 50 öğrencimize, yatma, sigortalama, hastane masrafları da dahil olmak üzere, kendilerine ortalama aylık belli bir oranda, dolar bazında burs verilecek. Müracaatları 23 Haziran akşamına kadar alacağız. Ben burada bir çok öğrencimizin bu fırsatı değerlendirmek için mutlaka girişiminde bulunacağına inanıyorum. Çünkü kendilerinin mezuniyetini bekleyeceğimiz bölümler olacak artık bunlar. Burada başarılı olma zorunluluğu var, orada başarılı olamadıkları takdirde, öğrenciler tekrar Türkiye'ye dönecekler ve buradaki eğitimlerine devam edecekler."

Sınav, Hacettepe'nin Beytepe kampüsünde yapılacak . Öğrenciler 5,5 yıllık sürede Rusya'da görecekleri eğitimde, Rus Dili ve Edebiyatı hakkında da ayrıca eğitim alacak. Enerji Bakanı Yıldız, Rusya'daki eğitimi, özellikle nükleer güç santralleri ile ilgili oluşturulmaya çalışılan kültürün de önemli başlangıcı olarak gördüklerinin altını çizdi.

Sinop'ta kurulması planlanan nükleer güç santrali için de Japonya ile görüşmelerin devam ettiğini aktaran Taner Yıldız, verilen teklifin içinde işletmeci olarak TEPCO'nun da bulunduğunu söyledi. Fukuşima'nın da işletmecisi olan şirketin bu süreçte çok ciddi sıkıntıyla karşı karşıyla kaldığını kaydeden Yıldız, "Kendilerine bu süreçte yanlarında olduğumuzu belirttik ama bu sürecin içinde daha fazla kalamayacaklarsa da Türkiye'nin politikaları açısından, yürüteceği nükleer güç santralleriyle alakalı programı açısından tekrardan bir değerlendirmekte fayda vardır diye düşünüyoruz. Temmuzun ortasına kadar da bu konuyu kendilerinin netleştirmelerini bekleyeceğiz." dedi.

CARİ AÇIK VE ENERJİ KREDİLERİ

Bakan Yıldız, kredilerde yüzde 25 sınırlamasına enerji projelerinin dahil edilmemesi, dışında tutulması konusunda sektörün taleplerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanımızın hem girişimleri hem tespitleri, yüzde 25 sınırıyla beraber plase edilmeyi bekleyen paraların bunu rahatlıkla karşılayabileceği yönünde. Biz özellikle ihtiyaçlarımızı kendilerine belirttik. Önümüzdeki hafta içerisinde bununla ilgili çok somut gelişmeleri inşallah göreceğiz. Finans sektöründe bir kısım konsorsiyumla beraber enerji sektöründe gerçekleştirilmesi beklenen projelere para aktarıldığını görüyoruz. Bunun devam ettiğini, çünkü enerji sektörünün kendi ayakları üzerinde durabilen, hatta koşabilen ve kendi içerisinde bu parayı çevirebilen bir yapısı olduğunu görüyoruz. Hala enerji sektörü, Türkiye'nin büyümesiyle alakalı arz güvenliğini sağlayacak yapıyı sağlamakta kararlı. Kar marjlarının, özel sektörün rağbet edeceği bir noktada olduğu görüldü. Dolayısıyla enerji sektörünün bunu sağlamada bir sıkıntısının olmayacağı görünüyor."

Elektrik dağıtım şirketlerinden, finansman ihtiyacı konusunda geri dönüş anlamında olumlu sinyaller alınıp alınmadığının sorulması üzerine de Yıldız, bu konuyu şirketlerin girişimlerine endeksli tutmak gerektiğini belirterek 30 Haziran'a kadar tanınan süreyi mutlaka değerlendireceklerine inandığını ifade etti. Süreyi değerlendirmeyenlerin bu yarıştan düşeceğini ve yarışı bir sonraki sırada bulunan firmaya bırakacağını da vurguladı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı