Rusya’ya DTÖ üyeliği için üç şart

15

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov önümüzdeki üç hafta içinde Rusya’nın üç önemli konuda çözüm sağlayamaması durumunda Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile ilgili sürecin ertelenebileceği uyarısında bulundu. Et kotası, sağlık ve veteriner kontrolleri konularında önümüzdeki üç hafta içinde ilerleme sağlanması gerektiğini kaydeden Şuvalov, “Aksi durumda uzun süre örgüt üyeliği ile ilgili sorun giderilemez” dedi. Rusya’nın Avrupa ülkelerinden taze meyve ve sebze ithalatına EHEC virüsü nedeni ile getirdiği ithalat yasağı batı başkentlerinde eleştirilmeye devam ediyor. Moskova’nın bir çok üründe uygulamaya koyduğu kota sınırlaması ve tekeli ise ithalatçı firmaları zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev St. Petersburg’da düzenlenen Uluslar arası Ekonomik Forum’unda yaptığı konuşmada, “DTÖ üyeliği çalışmaların bu yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Eğer yine siyasi oyunlar başlamasa tabii. Rusya örgüt üyeliği için çoktan hazır, fakat önümüze hep yeni şartlar sürüyorlar. Böyle bir yaklaşım kabul edilemez. Bizden üyelik için edepsizce daha çok taviz koparmaya çalışıyorlar” eleştirisi getirmişti.

Genel olarak tüm formalite ve kuralların tamamlandığını kaydeden Şuvalov, “Bu üyelik sürecinin kabülünün ardından anlaşmanın tamamı ile Duma’dan onaylanabileceği anlamına gelmiyor” hatırlatmasında bulundu.

Mevcut sorunların çözümü için Moskova’nın bir kısım sözler vermesiği gerektiğine işaret eden Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Şuvalov, “Tüm resmi görmeden bir karar almak Rusya açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir” ifadelerini kullandı.