Rusya ile 10 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması iptal edilebilir

0

Rusya ile Türkiye arasında 25 yıldır devam eden doğalgaz alım anlaşması sona eriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla sona erecek anlaşmayı yenilememesi için BOTAŞ'a talimat verdi. Anlaşmanın 5 yıl uzatılması durumunda ise yıllık 6 milyar metreküp doğalgaza karşılık Rusya'ya bugünün fiyatlarıyla 10 milyar doların üzerinde ödeme yapılacak.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Rusya ile yapılan ve 31 Aralık 2011'de süresi dolacak Doğalgaz Alım Anlaşması'nın yenilenmemesi için BOTAŞ'a talimat verdi. BOTAŞ, ay sonuna kadar Rusya tarafına anlaşmanın yenilenmeyeceğini bildirirse 25 yıl süreli anlaşma aralıkta sona ermiş olacak. Sektör kaynakları, yıllık 6 milyar metreküp gaz alımını öngören anlaşmanın 5 yıl daha yürürlükte kalması halinde bugünkü fiyatlarda Rusya'dan 10-15 milyar dolarlık bir gaz alımının söz konusu olacağı bilgisini verdi. 

Enerji dünyası, hareketli günler yaşıyor. Petrol, doğalgaz ve akaryakıtçılar Ankara ve İstanbul'da enerji yönetimi ile bir araya geldi. Enerji Bakanlığı ve EPDK kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ankara ve İstanbul'daki görüşmelerde 'Rusya ile süresi dolan ve yenilenecek gaz alım anlaşması, doğalgaz fiyatları ve tarifeler' konuşuldu. Aynı kaynakların verdiği bilgiye göre enerji yönetimi, 31 Aralık'ta süresi dolacak Rusya anlaşmasının yenilenmemesi için 30 Haziran'a kadar BOTAŞ'ın gerekli girişimleri yapması konusunda yazı gönderdi. Ayrıca enerji yönetimine göre, doğalgaz fiyatlarıyla ilgili petroldeki artışın ciddi maliyet baskısı oluşturduğu ve yeni hükümetin kurulmasına bağlı olmakla birlikte eylül-ekim dönemlerinde belirli bir fiyat artışı gündeme gelebilecek. 

Öte yandan Enerji Yönetimi, Elektrik ve gaz borsası kurmak için çalışmaları hızlandırdı. Buna göre enerji sektöründeki liberalleşmeye paralel gerek elektrik ve gerekse doğalgaz borsasının oluşması için çalışmalar hızlandırılacak. Enerji yönetimi, elektrik ve doğalgaz borsalarının kurulacağını belirterek, "Bu yönde çalışmalar başladı. Bu alanla ilgili kişi ve kurumlarla görüşülüyor." bilgisini verdi.

Zaman