Putin: Bütçe açığımız yüzde 1’in altına inebilir

3

Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümet toplantısında Rusya’nın bütçe açığının beklenin çok altında gerçekleşeceğini, 2011’de bu rakamın yüzde 1’in de altına düşebileceğini söyledi.

Petrol varil fiyatlarının 100 doların üzerinde seyretmesi nedeni ile ek gelir elde eden Moskova, 2012 ve 2013’te de sıfır bütçe açığı bekliyor. Üç yıllık bütçe programı ile ilgili çalışmalar hakkında hükümete bilgi veren Putin, “Bütçe açığı yüzde 1-1,5 arasında, belki de yüzde 1’in altında olacak.” dedi.

Hükümet ekonomik kriz sonrası beklentiler çerçevesinde 2011 için yüzde 3,6’lık bütçe açığı öngörmüştü. Petrol varil fiyatlarının yükselmesinin ardından revizyona giden ekonomi bakanlığı, 2011 için beklentilerini yüzde 1,3’e çekmişti.

Bütçe dengesinin bozulmasına izin yok

Bütçe yapılanmasında birinci önceliklerinin gelir ve gider dengesinin oluşturulması olduğuna değinen Rusya Başbakanı, “Biz bazı gelişmiş ülkelerde dengenin bozulmasının ardından neler olduğunu görüyoruz. Biz ülkemizde bu prensiplerin bozulmasına izin vermeyeceğiz.” tespitinde bulundu. Federal bütçe disiplinine sıkı bir şekilde uyulması gerektiğini ifade eden Putin, kamu malının harcanmasında çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bütçe harcamaların ekonomik gelişmeyi teşvik edecek şekilde organize edilmesinin önemine işaret eden Putin, “Altyapı programları, inovasyon, tarım, bilim, eğitim, sağlık ve askeri endüstri alanındaki harcamalara destek vermek zorundayız.” dedi. Putin içişleri bakanlığı görevlilerinin konut sorunlarının çözümüne özel önem vereceklerinin de altını çizdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan