Rusya'da özelleştirmede gaza basılıyor: 3-5 yıl içinde Aeroflot'un tüm hisseleri satılacak

2

Rusya hükümeti ülkenin en büyük sivil havacılık şirketi Aeroflot'un hisselerini 3-5 yıl içinde satacak. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin gazetecilere yaptığı açıklamada devletin özelleştirmeye planladığı şirketler listesinde Aeroflot'un da bulunduğunu kaydetti.

 

Aeroflot'un ana hisselerinin 3-5 yılda satılacağını belirten Kudrin, devletin aynı süre içinde maliye, petrol, komünikasyon ve ulaştırma alanlarında kilit şirketlerin de ana hisselerini satmayı amaçladığını ifade etti. Kudrin,
“Bu tür girişimler kurumsal yönetim ve özel yatırımları geliştirmemize yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

Önümüzdeki on yılda Rusya özel girişim ve özel yatırıma doğru bir değişim yapmak niyetinde olduğunu belirten Kudrin “Devlet şirketlerine daha az yatırım yapacak ve özel yatırımlara yoğunlaşılacak.” dedi.

Hükumetin üç yıl için yapacağı ilk özelleştirme paketinden en az 30 milyar dolar gelir elde edeceğini ifade eden Maliye Bakanı, ikinci paketin ise yüzde 25-50 daha fazla olacağını belirtti.

Kudrin, Rusya hükümetinin birkaç ay içinde özelleştirme için ülke ekonomisinde stratejik alanlarında faaliyet gösteren devlet varlıklarından oluşan yeni paket hazırlayacağını da sözlerine ekledi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan