Rusya’dan en çok Özbek işçiler para gönderdi

18

Özbekistanlı işçiler, Rusya’dan ülkelerine en çok para gönderen işçiler oldu. Rusya’da çalışan Özbekistanlı işçilerinin bu yılın ilk üç ayında ülkelerine 562 milyon dolar para gönderdiği bildirildi.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre bu yılın ilk üç ayında ülkelerine en çok para gönderen işçiler arasında Özbekistanlı işçiler ilk sırada yer aldı. Banka, Özbekistanlı işçilerinin değişik havale yollarıyla ülkelerini 562 milyon dolar gönderdiğini açıkladı. Tacikistanlı işçiler ise para göndermede ikinci sırada yer aldı. Tacikistanlı işçilerinin ülkelerindeki ailelerine 438 milyon dolar gönderdiği aktarıldı. Rusya’dan en çok para gönderen üçüncü ülke işçileri ise Ukraynalılar oldu. Ukraynalı işçiler söz konusu süre zarfında ülkelerine 430 milyon dolar havale etmiş.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 2009'da genel itibariyle Rusya'dan Özbekistan'a 2 milyon 835 milyon dolar havale edilmiş. 2010 ise havale edilen para miktarı yaklaşık yüzde 40 atarak 4 milyar dolara ulaşmış. Sadece işçilerin 2010’da gönderdiği para miktarının ise yaklaşık bir milyar 700 milyon dolar olduğu bildirildi.

Rusya'da çalışmak amacıyla bulunan Özbek işçilerinin sayısı on binlerle ifade ediliyor. Bu ülkede faaliyet gösteren firma ve iş yerleri sahipleri daha ucuz maliyetli iş gücü olduğu gerekçesiyle özellikle Orta Asya ve diğer Bağımsız Devler Topluluğu (BDT)ülkelerinden gelen yabancı işçileri tercih ediyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı