Rus borsaları RTS ve MICEX birleşti, yeni yapı eylülde aktif olacak

5

Rusya’nın dolar bazlı işlem yapan RTS ve ruble bazlı işlem yapan MICEX borsaları tek çatı altında birleşti. Avrupa borsalarında yaşanan sorunlara rağmen finans merkezi olmak için çalışmalarını sürdüren Moskova’nın yeni borsası eylül başına kadar hazır olacak.

Uzun süren çalışmaların ardından borsaların birleşmesi konusunda ilk adım şubat ayında atılmıştı. MICEX başkanı Ruben Aganbegyan birleşme ile ilgili Vedomosti’ye yaptığı açıklamada, “Biz uzun süre bu konuyu müzakere ettik. Rusya mali piyasaları açısından bugün yeni bir sayfa açıldı.” dedi.

İsminin önümüzdeki dönemde belirleneceği yeni borsanın başkanlığına MICEX başkanı Aganbegyan getirilirken, RTS’nin başkanı Roman Goryunov da başkan yardımcısı olacak. MICEX Rusya borsalarında yüzde 70 büyüklüğe ve 3,45 milyar dolarlık büyüklüğe sahip. RTS’nin ise 1,15 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın mali yapısının kurumsallaşmasında önemli katkı sağlaması beklenen yeni borsanın 2015’e kadar dünyanın ilk beş borsası arasına girmesi hedefleniyor.

Birleşme ile ilgili Interfax’a açıklamada bulunan Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, “İki borsa açısından da bu büyük bir gelişme. Tüm hedefler için başarılı bir düğüm atıldı.” tespitinde bulundu.

Birleşme haberlerinin ardından dolar bazlı RTS indeksi yüzde 1,08 artarak 1894 puana çıkarken, ruble bazlı MICEX indeksi ise yüzde 0,51 yükselerek 1660 puandan işlem gördü.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan