Belarus borcunu ödedi, Rusya teknik arıza nedeni ile şalterleri açamadı

1

Rusya’nın müttefiki Belarus’un elektrik borcunu ödemesi üzerine bugün gece saatlerinde başlaması beklenen sevkiyat henüz gerçekleşemedi. Rusya’nın elektrik ihraç şirketi Inter RAO, Belarus’un 600 milyon rublelik (21,2 milyar dolar) borcunu ödediğini, ancak sevkiyatın henüz başlayamadığını doğruladı.

Inter RAO arıza ile ilgili detay bilgi vermezken, sevkiyatın başlamasına engel olan sorunun tespit edildiği değerlendirmeleri yapılıyor. Rusya önceki gün gece 24:00’dan itibaren borcunu ödemediği gerekçesi ile Belarus’a yapılan elektrik ihracatını durdurmuştu.

Belarus Enerji Bakan Yardımcısı Lyudmila Zenkeviç de MSİ 18:00’dan önce Rusya’ya olan borçlarını ödediklerini belirtmişti. Elektrik ihtiyacının yüzde 12’sini Rusya’dan karşılayan Belarus, teknik arızanın giderilerek bir an önce sevkiyatın başlamasını bekliyor.

Belarus Ekonomi Bakanı Nikolay Snopkov da kesinti ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Sorumlu davranan her kişi, ya da devlet borcunu öder. Elbette biz de borcumuzu ödeyeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Doğalgazda indirim talebi

Diğer taraftan Belarus Başbakan Birinci Yardımcısı Vladimir Semaşko ülkede yaşanan mali krizin temelinde enerji alımlarındaki artışı gerekçe gösterdi. Belarus hükümetinin Moskova’dan anlamlı bir indirim beklediklerine değinen Semaşko, “Enerji ürünlerine ödediğimiz rakam 4 milyar dolara kadar çıktı.” eleştirisi getirdi. Semaşko indirim için herhangi bir rakam açıklamazken, bin metreküp doğalgaz için yılın ilk yarısında 223 dolar ödeyen Minsk’in ikinci çeyrekte 244,7 dolar ödemek zorunda olduğu kaydedildi. Yılın ikinci yarısı içinse rakamlar hızla artmaya devam edecek.
Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin Belarus’un elektriğinin kesilmesinin siyasi bir gerekçesi olmadığını, sadece iki şirket arasındaki teknik konulardan kaynaklandığını söylemişti.

Ekonomik kriz sürecindeki ülkede döviz rezervleri 3,6 milyar dolara kadar gerilerken, mayıs ayında Belarus rublesi yüzde 36 oranında devalue edilmişti. Yüzde 33’leri bulan enflasyon rakamı ile mücadele eden Minsk, Avrasya Ekonomik Topluluğu fonundan aldığı 3 milyar dolarlık kredinin ilk bölümünün yıl içinde ulaşmasını bekliyor.

Moskova ise kredi karşılığında Minsk’in devlete ait şirketlerden 7,5 milyar dolarlık mal varlığını özelleştirmesini istiyor. Rusya doğalgazının bir kısmını Avrupa ülkelerine taşıyan Beltransgaz’ın yüzde 50 hissesini satın alan Gazprom, şirketin tamamını satın almak için müzakerelerini sürdürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan