Kapatılan Lujniki pazarı yıkılmaya başladı

56

Rusya’nın başkenti Moskova’da Azeri kökenli iş adamı Telman İsmailov’a ait Çerkizovski pazarının kapatılmasının ardından ikinci büyük pazar olan Lujniki de resmen kapatıldı. Mayıs ayında faaliyetleri durdurulan pazarda bugün demonte çalışmaları da başladı.

Moskova yönetimi Lujniki fuar alanında bulunan giysi pazarında göçmen yasası, ticaret gerçekleştiren şirket ve firmaların güvenlik eksikliği ve hijyen gibi bir dizi kuralı ihlal ettiği ifade edilerek kapatılma kararı alınmıştı. Belediye, resmi normlara göre pazar alanında 2 bin 500 seyyar satıcı, 550 konteyner ve 550 hareketli satış noktalarının hizmet vermesi gerektiğini belirterek ancak gayri resmi verilere göre gerçek rakamın çok daha ötesinde olduğunu tespit etmişti.

Moskova Belediyesi Ticari Hizmetler Departmanı Başkanı Mihail Orlov yaptığı açıklamalarda pazarın bölgeye ve trafiğe getirdiği tüm olumsuzlukları göz önünde bulundurarak Moskova belediyesinin verdiği lisansı iptal ettiğini belirtti. Orlov, “Bugünden itibaren tüm dükkanlar kapatıldı. Gece demonte çalışmaları başlatıldı. Konteynerler çıkartılıyor. Sonbahara kadar burası tamamen boşlatılacak ve güzel bir alan haline getirilecek.” dedi.

Orlov ayrıca pazar yerini terk etmek zorunda kalan dükkan sahiplerine Moksova ve çevresinde 12 bin satış noktası tahsis edildiğini kaydetti.

Moskova’da 2009 yılında benzer nedenler gerekçe gösterilerek Azeri asılı Rus oligark Telman İsmailov’a ait özlellikle toptan tekstil ürünlerinin satışlarında önemli pazarlardan biri olan 'Çerkizovski' pazarı da kapatılmıştı. Çerkizovski’nin kapatılmasından Türk tekstil şirketleri ciddi zarar görmüştü. Aynı zorluklar Lujniki tekstil pazarının kapatılmasıyla da yaşanması bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan