Rusya tahıl ihracat yasağını resmen kaldırdı; ilk gün 1,1 milyon ton

1

Rusya’da sıcak geçen yaz mevsimi ve düşük rekolte nedeni ile bir yıldan bu yana devam eden tahıl ürünlerine ihracat yasağı resmen kaldırıldı. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov, Federal Gümrük Servisi’nin rakamlarına göre ilk gün çeşitli ülkelere toplam ihracatın 1,1 milyon tona ulaştığını, Moskova’nın dünya tahıl piyasalarına yeniden döndüğünü söyledi.

 

Rusya’nın tarım şirketlerinin dünya piyasalarında rekabet güçleri açısından herhangi bir sorunları olmadığına değinen Zubkov, “Gümrük verilerinden 1 milyon tonun üzerinde tahıl ihraç işlemlerinin yapıldığı anlaşılıyor.” dedi.

Rusya’nın eski müşterilerinin Moskova’dan tahıl ürünü almakta temkinli ve yavaş davrandıkları ile ilgili iddiaları doğru bulmadığını ifade eden Zubkov, “Onlarla aynı fikirde değilim. İhtiyaç olursa yabancı şirketlerle de görüşmeler yapabiliriz.” ifadelerini kullandı. Zubkov’a göre ilk günün verilerine göre bu tür bir konuşmaya dahi gerek yok.

Rusya’nın en büyük tahıl alıcılarından Mısır, geçen ay yaptığı ihalede ABD, Fransa ve Avutralya’dan toplam 240 bin ton alım gerçekleştirdi.

Rusya kurak geçen yaz ve hasadın yüzde 30 civarında düşmesi nedeni ile 15 Ağustos 2010’da tahıl ürünlerinin ihracını yasaklamıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de geçen hafta tarımla ilgili bir konferansta yaptığı konuşmada Moskova’nın bu yılki tahıl ihracat rakamının 15 milyon tona kadar ulaşabileceğini belirtmişti. Rusya 2011’de 85 milyon ton tahıl rekoltesi bekliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan