Botaş ilk kez Rusya ile faiz kıskacında

1

MMEKA, iptal edilen Başkent Gaz ihalesi için 1.2 milyar doları yatırmayınca BOTAŞ, tarihinde ilk kez Rusya karşısında ağır faiz yüküyle karşı karşıya kaldı.

Karamehmet-Kazancı ortaklığı MMEKA’nın, 1.2 milyar dolarlık bedeli yatırmaması nedeniyle Başkent Doğalgaz ihalesinin iptalinin BOTAŞ’ı, tarihinde ilk kez doğalgaz tedarikçisi olan Rusya karşısında ağır bir faiz yüküyle karşı karşıya bıraktığı ortaya çıktı. BOTAŞ, Rusya’ya, 1 milyar 50 milyon dolarlık ‘al ya da öde’ faturasının, yalnızca 400-450 milyon dolarlık bölümünü ödeyebildi. BOTAŞ, 600 milyon dolarlık bölüm için temerrüde düştü. HABERTÜRK, Rusya’ya kadar uzanan ödeme krizinin son derece çarpıcı perde arkası bilgilerine ulaştı. Başkent Doğalgaz ihalesi etrafında yaşanan ve domino etkisi yaratan olaylar şöyle gelişti:

 

FİNANS PAKETİNE DAHİL EDİLDİ

-RUSYA; Türkiye’ye, 2010 yılında taahhüt ettiği halde kullanmadığı milyarlarca metreküplük doğalgaz için ‘al ya da öde’ yaptırımı kapsamında 1 milyar 50 milyon dolar fatura gönderdi.

-BOTAŞ, finansman arayışına girerken bu dönemde Başkent Doğalgaz özelleştirmesi gerçekleştirildi.

-BAŞKENT DOĞALGAZ’ın yüzde 80 hissesinin satışı amacıyla açılan ihaleye 1 milyar 211 milyon dolarla en iyi teklifi KaramehmetKazancı ortaklığı verdi. Ortaklar Başkent Gaz’ı devralacağı konusunda mesajlar iletti.

-BOTAŞ, bunun üzerine Rusya’ya yapacağı ödeme için finansman paketine, Başkent için gelecek 676 milyon TL’yi de dahil etti. Ancak Başkent Gaz ihalesi iptal edildi.

-MMEKA ile birlikte BOTAŞ’ın da bir anda finansman paketi çöktü, ödeme planı büyük darbe yedi.

Kaynak: HABERTÜRK