Moskova’nın merkezinde metruk 179 bina var

4

Moskova Belediye'si şehrin merkezinde 179 adet terk edilmiş bina belirledi. Belediye binaların satılması durumunda 800 milyon dolar gelir elde edebilecek.

Belediye Moskova'nın merkezi Baçe Halkası üzerinde yaptığı araştırma sonucunda 179 adet terk edilmiş binaya rastladığını açıkladı. Binaların 120'si belediyeye ait iken 29'unun özel mülkiyet, 21’inin tarihi eser ve 9'unun da federal mülkiyete ait oldukları tespit edildi.

Birçok bina inşaat alanı bezi ile kaplı iken 22'sinin Rus Ortodoks Kilisesi yönetimi Patrikliği tarafından kiralandığı belirlendi.

Uzmanlar, belediyenin binaları satması halinde 500 ile 800 milyon dolar arasında para kazanacağını belirtiyor. Binaların otel, garaj, kreş ve diğer sosyal projeler için tahsis edilmesi de tavsiye ediliyor.

Mart ayında Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin şehir merkezinde araştırma yapılarak tüm binalarla ilgili bilgilerin düzene sokulmasını istemişti. Projelerin tamamen gözden geçirilmesini isteyen Sobyanin inşaat halinde olan projelerin ise üç yılda tamamlanmasını talep etmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan