Ramsey, Rusya’da altıncı mağazasını açtı, 2012 sonu hedef 15 mağaza

55

Erkek giyimin öncü markalarından Ramsey, Rusya pazarına hızlı girdi. Krizi artık geride bırakan, kalite ve marka ürün tercihini öne çıkaran Rus müşterilere doğru mekanlarda ulaşmayı hedefleyen Ramsey, altıncı mağazasını Moskow City’nin hemen yanı başında kurulan Moskova’nın en gözde AVM’si Afimall City’de açtı.

 

Bavul ticaretinden, Çerkizovski ve Lujniki pazarlarına, oradan da AVM’lere taşınan Türk tekstil markalarını artık, dünyanın ünlü markaları ile aynı ligde görmek mümkün. Ramsey Rusya Genel Müdürü Tarık Bayram, Moskova ve St. Petersburg’da en iyi AVM’lerde altı mağaza açtıklarını, 2012 sonuna kadar da bu rakamın 15’e çıkacağını söyledi. Ramsey’in mağaza olarak 2009 sonunda Rusya’ya geldiğini kaydeden Bayram, “Ramsey 35 yıllık birikimi olan bir marka. Rusya’da önümüzü görerek yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Parekende anlamında potansiyelin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Her geçen gün daha iyiye gidiyor.” dedi.

Rus erkeği de artık kaliteli giyiniyor

IMG_1338Rusya’da bayan giyimin artık marka ve kalite tercihi ile iyi bir yere oturduğunu, benzer bir sürecin de erkek giyimde yaşandığına değinen Bayram, “Erkek giyimde potansiyel artıyor. Artık Rus erkeği de iyi giyiniyor. Vatandaş tüketmeye başladı. Ürünlerimizle tanışan müşterilerimiz devamlı hale geliyor. Ramsey müşteri kartı oluşturduk. Rusya’da yüzde 20 indirimi olan bir kart. Sezon indirimi olduğu zamanlarda Ramsey kartı yüzde 10 ek indirim daha alabiliyor.” şeklinde konuştu.

Rusya’da tekstil sektöründe ürünlerin kira ve diğer masraflar nedeni ile bir miktar Türkiye’ye göre pahalı olduğuna değinen Bayram, “Ancak şimdilerde bu fark asgariye indi. AVM’ler açıldı, markalar Rusya’ya geldi ve rekabet de yüksek. Biz ürün kalitemize ve sonrasında sağladığımız garantiye güveniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da marka algısı güçlendi

Ramsey Rusya Genel Müdürü Tarık BayramRusya’ya Türk tekstilcilerin bir dönem bavul ticareti ile mal gönderdiğini hatırlatan Ramsey Rusya Genel Müdürü, “2000’li yıllara kadar devam eden bu süreç yerini pazarlara bıraktı. Binlerce konteynırın toptancı olarak çalıştığı Çerkizovski ve Lujniki pazarları da şimdi kapandı. Artık başkent Moskova başta olmak üzere St. Petersburg ve diğer kentlerde AVM’ler var. Perakende satışların yüzde 70-80’i buralarda yapılıyor. Marka algısı Rusya’da güçlendi. Pazarda güçlü olabilmek için kaliteli ürünü, doğru mekanda satmanız da önemli. Ramsey olarak bunu başarmaya çalışıyoruz.” tespitinde bulundu.

Türk tekstilcilerin de genel olarak Rusya pazarında marka ve kalitenin öncelik yapmaları gerektiğine vurgu yapan Bayram, “Pazarlarda kontrol dışı bir süreç işliyordu. İşlerin büyümesi ve krizlerin yaşanması tamamı ile şansa bırakılmıştı. Ne zaman nerede duracağı belli olmayan bir süreç. Artık markanızla ve kendi mağazanızla geldiğinizde tüm bu süreci rahatlıkla yönetebiliyorsunuz.” dedi.

Rusya ekonomisinde grafik yukarı doğru

Ramsey Rusya Genel Müdürü Tarık BayramRusya pazarının Avrupa perakende sektöründe ilk üçe girdiğini, doğal kaynak ihracına dayalı nakit girişinin çok yüksek olduğuna değinen Ramsey Genel Müdürü, “Rusya ekonomisi kısa süreli sıkıntılar yaşasa da her zaman grafik yukarı doğru olur. Önümüzdeki kısa ve orta vadede herhangi bir sorun gözükmüyor. Ancak büyüme bir miktar yavaş ve emin adımlarla oluyor.” tespitinde bulundu.

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne beklenen üyeliğinin ardından hızlı bir sıçrama yapacağını belirten Bayram, Türkiye-Rusya arasında gelişen siyasi ilişkiler ve  vizelerin kaldırılmasının psikolojik açıdan öz güven oluşturduğunu vurguladı. Bayram, “Bu bize güç verdi. İki kez sorgulayan bir yapı vardı. Türkiye açısından coğrafi yakınlığı da dikkate aldığımızda Rusya çok önemli bir pazar. Türk yatırımcıların bu pazarı iyi değerlendirmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan