Türk patronlar Rusya'da 10 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor

17

Yurtdışındaki yatırım stoku 21.6 milyar dolara ulaşan Türk özel sektörü, çalıştıkları ülkelerde 111 bin kişinin patronu oldu. Bu firmalar Türkiye’ye 1.2 milyar dolar getirdi. Başta yeni pazar arayışları olmak üzere çeşitli nedenlerle yatırımlarının bir bölümünü yurtdışına kaydıran Türk özel sektörü, gittikleri ülkelerde önemli bir istihdam sağladı. Özel sektör yabancı ülkelerde yaptığı faaliyetlerden elde ettiği kârın 1.2 milyar dolarını da Türkiye’ye getirdi.

21.6 milyar dolar yatırım

Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı tespitlere göre Türk özel sektörün yurtdışındaki yatırım stoku 21.6 milyar dolara ulaştı. Türkler yurtdışında ağırlıklı olarak bankacılık işlemleri alanında yatırım yaparken madencilik ve ticaret alanındaki yatırımlar da önemli düzeye ulaştı. Türk firmaları sanayi ve ticaretin yanı sıra çeşitli ülkelerde eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden kültüre kadar birçok alanda ekonomik faaliyet yürütüyor.

En çok Rusya’ya

Yabancı ülkelerde yatırıma yönelen Türk firmaları en büyük istihdamı Rusya’da gerçekleştirdi. Bu ülkede 10 bin 500 kişiye iş veren özel sektörün Rusya’daki yatırım stoku 500 milyon dolar düzeyinde bulunuyor. Türklerin 8 bin 500 kişiyle yurtdışında en çok istihdam sağladığı ikinci ülke ise Türkmenistan oldu. Türk firmalarının Mısır’da 8 bin, Kazakistan’da 7 bin, Özbekistan’da 6 bin Hindistan ve Cezayir’de 5’er bin ve diğer ülkelerde de 61 bin olmak üzere toplam 111 bin çalışanı bulunuyor.

2.5 milyar dolar ihracat

Yurtdışına giden Türk firmaları, bu ülkelerde gerçekleştirdikleri yatırımlarının önemli bir bölümünü Türkiye’den ithal ettikleri mal ve ürünlerle tamamlayarak ülke ihracatına katkı sağladı. Yapılan tespitlere göre Türk firmalarının Türkiye’den yaptığı ithalatın büyüklüğü 2 milyar 470 milyon dolara ulaştı. Bu kapsamda en büyük ithalatı 450 milyon dolarla İngiltere’deki Türk firmaları gerçekleştirdi. Türk firmaları bu yolla Türkmenistan’a 370, Almanya’ya 190, Hollanda’ya 180, KKTC’ye 110, Libya’ya 100 milyon dolar ihracata imza attı.

Pazar için gidiyorlar

Hazine’nin yaptığı tespitlere göre Türk firmalarını yurtdışında yatırım yapmaya yönelten nedenlerin başında pazar çeşitlendirme isteği geliyor. Yabancı ülkelere yatırım yapmış firmaların yüzde 45 “pazar”ı gerekçe gösterirken yüzde 8’i ucuz işgücü, yüzde 7’si düşük vergi, yüzde 4’ü de düşük enerji nedeniyle dışarıya gittiğini bildirdi.

Kaynak: Bugün