Putin Avrasya Ekonomik Birliği için 2013 tarihini açıkladı

36

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov ve Belarus Başbakanı Mihail Miyasnikoviç ile birlikte gümrük birliği anlaşmasının imzalanmasının ardından yaşanan sorunları Moskova’da düzenlenen toplantılarda ele aldı. Gümrük Birliği’nin Avrasya ülkeleri için yeni bir birliğin kapısını açacağını ifade eden Putin, Avrasya Ekonomik Topluluğu’nun 2013’ten önce kurulabileceğini söyledi.

Gümrük Birliği İş Formu’nun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Putin, “Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulması ile ilgili bir deklarasyonun gelecek yıl imzalanmasını planlıyoruz. 2013’ün başında operasyona başlamamız gerekiyor.” dedi.

Belarus ve Kazakistan’da yatırım imkanları ve iş atmosferinin daha iyi olması durumunda bir kısım şirketlerin buralarda registre olacağı ile ilgili değerlendirmelere yanıt veren Rusya Başbakanı, “Bu konuda gerçek bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz… Rusya hükümeti rekabet edebilir şartlar oluşturmak ve iş dünyasını çekebilmek için çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Başbakanı Avrupa Birliği ile gümrük konularında yapılan çalışmaların da tek tek ülkeler olarak değil de, üç ülkenin birlikte sürdürmesinin daha doğru olacağını vurguladı.

Rusya, Belarus ve Kazakistan sınırlarda oluşturulan gümrük kontrol noktalarını 1 Temmuz’dan itibaren kaldırmıştı.

Putin Avrasya Ekonomik Birliği’ne diğer eski Sovyet ülkelerinin de dahil olmasını bekliyor. Ancak öncelikle üç ülkenin ortak hukuki yapı, kurumsal yapılar ve diğer teknik işlemleri tamamlamasının birliğin genişleme sürecini kolaylaştıracağı öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan